284 dat dus eenzelfde motief op verschillende individuen ook verschillend werkt, doch het militair element reageert op de reactionsmodus „onderscheiding" vrijwel gelijk en het is daarom noodzakelijk ook dezen factor in het stelsel op te nemen. Beproefde onderwijzers, uitsluitend voor het onderwijs gevormd op de kaderscholen, maken het mogelijk eene verantwoordelijkheid in het leven te roepen en eenen eisch te stellen. Toch mag niet uit het oog verloren worden, dat de capaciteit der Depot-Bataljons, in zekeren zin, de vordering bepaalt. De nervus rerum in aanmerking nemende zoude wellicht door de Garnizoens-Bataljons mede onder geschikt te maken aan het onderwijs de overgang naar dit deel van het organismus reeds afhankeljjk stellende van eene proef, waarbij het strikt noodzakelijke wordt gevorderd de capiciteit opgevoerd en de eisch evenredig zwaarder gemaakt kunnen worden. Het systema aldus opgetrokken, moge voor het geoefende en inge wijde oog soms zondigen tegen de regels der architectoniek, eene miskenning der regelen van de bouwkunde kan men het niet ten laste leggen en wanneer voorkomen wordt om den geest aan banden te leg gen door uitgebreide voorschriften te geven, welke dood zjjn door de geëischte mechanische werking, dan zal het gezaaide vruchten dra gen, omdat de kiem, het leven, nu in gunstigen bodem, zich zeiven opwekt; dan zal in en door het korps onderwijzers meer en meer worden volmaakt en ginds op het oorlogsveld grootere dingen worden gewrocht, omdat ook het legergelijk het individu, het produkt is van zijne geboorte en de omstandighedenwaaronder het is groot gebracht. Juni 1900. D. Bakker. sfc

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 260