245 reglement op den inwendigen dienst en politie bij de militaire zieken- inrichtingen worden opgenomen; terwijl als laatste alinea kon worden bij gevoegd: „Bij de lijkwagens worden nimmer dwangarbeiders gebezigd". Adam. Begrafeniskosten. Volgens artikel 53 der Regelen materieel beheer wordt bij verstrekking aan particulieren de geldswaarde volgens prijslijst nog met 25 °/0 verhoogd. Maar welke berekening zou men wel gevolgd hebben om de begrafenis kosten voor een particulier 1* afdeeling op 11 te stellen? Hierdoor wordt te Soerabaia verstrekt een doodkist, die volgens prijs lijst kost f 0 49 De doodkisten worden aldaar bij den artillerie-constructiewin kel aangemaakt, doch van binnen niet bekieed en hiervoor wordt dan verstrekt 5 Meter katoen, breed 0.86 Meter a 0.16 0.80 Aan reparatiekosten wordt voor de bekleeding betaald, zie plaatselijk tarief2 Er worden ingehuurd twee span zwarte paarden voor 5. Aan grafgelden wordt betaald8. Totaal f 25.29 Derhalve wordt daar verstrekt aan materieel voor ƒ9.49 -f- ƒ0.80 f 10.29, terwijl aan derden moet worden uitgegeven 15.— Bovendien wordt nog verstrekt de lijkwagen met personeel, reken die. pro Deo dan is er toch bij elke begrafenis le afdeeling een nadeelig verschil van 25.29 11.— 14.29. Au kost een bekleede doodkist niet overal 12.29, te Banda thans slechts 4.50 doch te Semarang weer f 12.50. Te Banda zal zich het geval zelden voordoen, te Semarang echter meer. Hoeveel de grafgelden en de inhuur van paarden elders kosten, kan ik moeilijk nagaan, doch gemiddeld zal de begrafenis wel meer dan 11 kosten. Verder ziet men in tarief N°. 39, dat de begrafeniskosten voor Euro peanen steeds 11 bedragen, onverschillig tot welke klasse de lijders behoord hebben. Zoo bedragen de begrafeniskosten voor een burgerlijk ambtenaar, die een maandelijksch tractement genoot van 500 niets meer dan voor iemand, die slechts 50 ontving, ofschoon de verstrekkingen bij de begra fenis verschillend zijn. Bij de eerste begrafenis wordt verstrekt een van binnen bekleede dood kist en wordt het lijk naar de begraafplaats gebracht per lijkwagen met

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 275