15 behandeling te treden ran aangelegenheden met de tastbare bedoeling de geschiedenis leerde dit die republiek tot een politieken zelfmoord te drijven. Immers, door toe te geven aan Chamberlain's eischen zou de republiek binnen weinige jaren in stede van een Hollandsch een Engelsch karakter hebben verkregen, terwijl zij door zich daartegen te verzetten, zoo redeneerde Joe, moest ondergaan gaan in den strijd tegen de Britsche legerscharen. En juist dat wenschte die minister dit verklaart de deloyale wijze, waarop de onderhandelingen over de kieswetregeling werden gevoerd, eene wijze uitnemend geschikt om den Boeren alle vertrouwen in Engelands bedoelingen te ontnemen, eene wijze, die noodzakelijk voeren moest tot een crisis, waarin zich de OraDje Vrijstaat, gedreven door vriendschappelijke gevoelens en niet het minst door zucht naar het behoud zijner onafhankelijkheid, aan de zijde der zusterrepubliek schaarde. De oorlog, door den Britschen minister uitgelokt, brak uit en vond Engeland onvoldoende voorbereid, eenvoudig omdat Chamberlain in de overtuiging had voortgeleefd, dat de bedreiging alleen de Boeren moest dwingen tot het aannemen der gestelde eischen. Juist daardoor leverde hij het bewijs onbevoegd te zijn tot het kennisnemen van de Zuid-Afrikaansche aangelegenheden. De lankmoedigheid van Kruger getuigde van het ernstige voor nemen om niet dan in de uiterste noodzakelijkheid naar het zwaard te grijpen, de belangen der republiek zouden, in spijt van andere overwegingen, beter gediend zijn, indien oom Panl een paar weken eerder het beslissende woord gesproken had, maar het was met het oog op de geschiedenis der Boeren eene groote fout van Chamberlain om te gelooven, dat het door voortdurenden strijd krachtig geworden volk zich ten slotte zonder strijd zou overleveren aan de genade van zijn ouden vijand. Kruger had begrepen, dat de oorlog vroeg of laat moest uitbreken en de mislukte Jameson's raid rechtvaardigde de maatregelen, die in de toekomst eene herhaling daarvan wederom moesten doen mislukken. Had Jameson in '96 voor Chamberlain en zijne partij de kastanjes uit het vuur gehaald, in '99 spande Joe zich er zelf voor, om, er is grond dit te verwachten, op gelijke wijze échec te lijden, met dien verstande echter, dat thans de geheele Britsche natie de gevolgen van zjjne

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 27