258 gen niet verkregen. De Boeren hadden zich niet tot eene ontwik keling hunner strijdkrachten laten verleiden. Kwam de ruiterij te nabij, dan werd zij door geweervuur teruggedreven, dikwijle ook liet men patrouilles ongehinderd naderen zonder zich te vertoonen. Buller had het plan gevormd om, gebruik makende van een der beide driften (doorwaadbare plaatsen) in de rivier, een brigade op den anderen oever te brengen, deze daarna te doen oprukken naar de rijbrug om aldus den aanval van twee andere brigades te steunen. De nog resteerende brigade zou dan in reserve blijven. De Boeren hadden de rivier echter beneden Colenso opgestuwd en daardoor het doorwaden van de rivier onmogelijk gemaakt. Het schijnt wel, dat de talrijke verkenningen zich te veel hebben beperkt tot de nog bruikbare brug en hare onmiddellijke omgeving en dat zij boven dien niet met nadruk zijn doorgezet, waartoe trouwens de cavalerie alleen zeker niet voldoende was. Wellicht zoude eene verkenning als op den 28en, mits krachtig doorgevoerd, de zoo hoog noodige wetenschap hebben verschaft, thans echter wist Buller, toen hij den 15™ met zijn geheele macht destel ling der Boeren aangreep, veel te weinig. Omtrent die positie zij het volgende meegedeeld. De hoofdmacht der Boeren had zich sterk verschanst op de hellingen van de Gro- blerakloof ongeveer op 700 M. ten Noorden van den rivieroever. Tusschen de rivier en de Kleine Toegela, Zuidwestelijk vandeGro- blerskloof, stond der Boeren rechtervleugel, tusschen den Inhlawe- berg en de rivier, Zuidelijk van Colenso, de linkervleugel. De stel ling vormde een cirkelboog met de holle zijde naar het Zuiden gekeerd. Yoor eene gedekte communicatie van het centrum met den weg naar Ladysmith was gezorgd. Ook de Zuidelijke oever der rivier was bezet. De gesteldheid van het terrein aldaar maakte het mogelijk schutters zoodanig op te stellen, dat hun aanwezigheid eerst zou blijken als de aanvaller zich op korten afstand van de rivier bevond. Het zwaarste geschut der Boeren stond nabij hun rechtervleugel, doch op den linkeroever der rivier, zoodanig dat het het geheele front kon enfileeren. Na hetgeen omtrent Buller's plan is medegedeeld, kunnen we over gaan tot het schetsen van het verloop der gebeurtenissen op den 15"°

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 288