260 Omstreeks 10 uur was de terugtocht algemeen. Deze werd vol voerd onder het vuur der Boerenkanonnen. Twee uren later waren de troepen ie Chieveley terug met uitzondering van 400 man van het Devonshire regiment, die dekking hadden gevonden in eene terrein plooi en wier commandant, kolonel Bullock, besloten was den Boeren te verhinderen zich van de achtergelaten tien veldstukken meester te maken. In den namiddag kwamen de federalen uit hunne stellingen om de stukken mede te voeren. Bullock werd tot de overgave gesommeerd, hij weigerde. Een slag op het hoofd, hem door een der dichtst bij staande Boeren met het geweer toegebracht, deed dezen flinken soldaat bewusteloos neerzinken. Het regiment, het nuttelooze van verderen tegenstand beseffende, gaf zich over en werd met de 9 niet vernielde vuurmonden weggevoerd. Het verlies der Engelschen was zeer zwaar; 82 man waren gesneu veld, 667 gewond en 348 vermist. Aan officieren verloor Bulier 60 der zijnen. De volkomen nederlaag aan de Natalsche troepenmacht toegebracht, kostte den Boeren slechts 30 man aan dooden en gewonden. De commandanten Botha en Trichardt konden met voldoening op hun werk neerzien. Dank zij de handhaving eener zeer strenge vuur- discipline, was het mogelijk geweest de aanvallers binnen het werk zaam vuur der Mausers te laten oprukken. Gedurende het levendig bombardement op de beide dagen, die den 15en voorafgingen, bleef het geschut der Boeren zwijgen, omdat het niet in de bedoeling lag zijne opstelling te verraden. Op den dag van den aanval spraken de Mausers eerst, toen de vuuruitwerking verzekerd was. De Britsche legermacht in Zuid-Afrika, binnen een tijdsverloop van vijf dagen op drie punten van het oorlogsterrein schitterend geslagen door de, volgens Wolseley, domme Boeren, had het bewijs geleverd niet voor haar taak berekend te zijn. De natie was tot meerdere offers bereid. In de laatste dagen van November ontwikkelden de Boeren om Ladysmith eene groote werkzaamheid, die zich uitte in een levendig bombardement en het uitbreiden van de insluitingslinie naar het Zuiden. De beide Creusotkanonnen van 6' werden met een derde— „Kies-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 290