261 recht" gedoopt vermeerderd. Verder stonden 4 houwitsers van 4.7* en een twintigtal andere vuurmonden tegenover de stad in batterij. De toestand in de belegerde stad werd er niet beter op. Een bericht van den 29en uit Ladysmith bevatte de mededeeling, dat de rantsoenen verminderd waren en het aantal zieken toenam. Een later rapport per heliograaf naar Prère geseind, bracht ter kennis van Buller, dat van af 1 November tot 7 December 5 officieren en 26 minderen gesneuveld en overleden waren en dat 15 officierenen 130 minderen in dat tijdsverloop verwondingen bekomen hadden. Dat onder zulke omstandigheden geen middel onbeproefd werd gelaten om de belegeraars afbreuk te doen, is alleszins verklaar baar. Vertrouwende op het onvoldoende waakzaam zijn gedurende den nacht, deed de generaal Hunter in den nacht van 7 op 8 December een uitval naar den Lombardskop, waarop o. a. een der Creusotkanonnen was opgesteld. Het doel werd volkomen bereikt: De Boeren werden overrompeld en drie vuurmonden, waaronder de bewuste, door lyddiet vernield. De verliezen der Engelschen waren onbeduidend. Eene dergelijke onderneming gericht tegen Surprisehill had eveneens succes. Ook. daar verloren de Boeren een houwitser, doch ditmaal kwamen de Engelschen er minder goedkoop of. Eén officier en 11 minderen sneuvelden bij deze gelegenheid, 3 officieren en 41 man werden verwond, terwijl 6 minderen als vermist werden vermeld. Om der Boeren aandacht van Surprisehill af te leiden, waren eenige afdeelingen denzelfden avond uitgezonden om veekralen ten Westen van de stad te vernielen. Die list gelukte niet, zooals uit de verliezen bij Surprisehill mag blijkenbovendien kreeg ook deze colonne een twintigtal gewonden en werden ook daarbij eenige manschappen vermist. Veel meldenswaardigs viel er gedurende de rest der maand niet voor. We vestigen echter de aandacht op het feit, dat toen Buller den 15™ zijn aanval deed op Colenso, uit Ladysmith geen uitval werd gedaan, hoewel men mag aannemen, dat de heliograaf, waarmede sedert den 7™ tusschen Buller en White geseind kon worden, wel den bevelhebber in Ladysmith van de plannen onderricht zal hebben en zelfs al heeft de vrees, dat de Boeren met hunne toestellen, dat bericht zouden onderscheppen, Buller daarvan weerhouden, dan nog zou het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 291