262 schutvuur op genoemden datum wel geleerd hebben, wat er aan de Toegela voorviel. Het bombardement werd gestadig voortgezet en berokkende den Engelschen, in spijt van de beweringen van eenige dagbladcorrespon- denten, zoo nu en dan gevoelige verliezen. Den 27» was het sterftecijfer sedert het begin van het beleg 70, het aantal der verwonden en zieken 236. Vooral van typhus had dé bezetting veel te lijden. 29 en 30 December onderscheidden zich door het hevige geschut vuur op de stad afgegeven. De nederlaag bij Colenso had Buller leeren inzien, dat een frontaan- val op de stellingen der Boeren geen succès beloofde. Onmiddellijk na het verstrijken van den voor den tijd van 24 uren gesloten wapenstilstand, verplaatste hij in den nacht van den 16», zijn kamp bij Chieveley zoover naar het Zuiden, dat het buiten het bereik der vijandelijke artillerie lag. Voorloopig onmachtig om ten tweede male het ontzet van Lady- smith te beproeven, bepaalde hij zich tot het voeling houden met de federalen, wier macht voor een deel nabij den Zuidelijken oever der rivier gelegerd was. Ten einde aan dat deel het van oever ver wisselen te beletten, deed hij den 19» December de voetbrug over de Toegela door geschutvuur vernielen. Tien dagen later beschikten de Boeren echter weder over een met bekwamen spoed geslagen brug tegenover Pieters, eenige K.M. Oostelijk van het pnnt waar de Onderbroekspruit in de Toegela valt. Daarmede was het gevaar van afgesneden te zullen wordeD, een gevaar, dat bij het voortdurend was sen der rivier niet gering te schatten was, vermeden, want de nieuwe brug lag ongeveer 5 K.M. recht ten Noorden van de positie op den Hlangwanakop en dus geheel buiten de werkingssfeer van de Britsche marinekanonnen nabij Chieveley. De federalen maakten zich de gedwongen werkeloosheid der Engel schen ten nutte door het uitbreiden hunner positie. Zoo konden cavaleriepatrouilles rapporteeren, dat Hlangwana- kopje den 30» December belangrijk versterkt was, en weinig dagen later, dat vijandelijke voorposten Springfield, ongeveer 26 K.M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 292