266 field, als eenmaal de Opper Toegela was gepasseerd, onmiddellijk over het Taba Myama gebergte toegang gaf tot de vlakte tusschen dit gebergte en Ladysmith, in welke vlakte men over meerdere wegen kon beschikken, zoodat de opmarsch aldaar eenvoudiger zou zijn. Daar stond nu wel tegenoverdat juist de overgang over de Opper Toegela met haren natuurlijk sterken linkeroever, aan groote bezwa ren onderhevig was, maar men moest van twee kwade kansen de minst nadeelige kiezen en daarom verdiende de Westelijke weg de meeste aanbeveling. Slaagde Duller er echter in om, in spijt van den goed ingerichten verkenningsdienst der federalen, hen hier te verrassen en, vóór dat er genoegzame versterking voor ben aan de Opper Toegela zou zijn aangekomen, vasten voet op den Noordelijken oever te verkrijgen, dan was het moeielijkste werk gedaan. Snelheid van beweging stond naast eene korte opmarschlijn bij deze operatie op den voorgrond. Bulier zorgde ervoor, dat geruchten werden rondgestrooid als zoude hij voornemens zijn eene omtrekking via Weenen uit te voereD, verplaatste het gros zijner troepen naar Frère en liet in het kamp te Chieveley eene brigade achter met het tweeledig doel de uitvoering zijner wer kelijke plannen te maskeeren en een genoegzaam sterke afdeeling tegenover de Groblerskloof beschikbaar te hebben voor het doen eener demonstratie als de hooldmacht zich zou werpen op den rech tervleugel der Boeren. Hoewel Warren's divisie reeds in de laatste week van December zich onder Buller's bevelen bad geschaard, duurde het toch nog tot den 10™ Januari vóór Buiier uitvoering gaf aan zijn plan. Naar alle waarschijnlijkheid moet dat uitstel worden toegeschreven aan den te hoogen waterstand in de Toegela, die, wij merkten dit reeds op, in het laatst van December sterk gewassen was. Eerst als het water wat gevallen zoude zijn, kon men gebruik maken van de driften (doorwaadbaare plaatsen) in de rivier en zoolang dat niet mogelijk was, kon men het plan als onuitvoerbaar beschouwen. Ook deed Bulier eene spoorlijn leggen van Prère naar het Westen om de bezwaren, verbonden aan het transport met karren en ossen te ontloopen. Ook deze werkzaamheden werkten vertragend op den voortgang der operatiëo. Vooruitgegaan door de cavalerie onder Dundonald, brak Bulier

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 296