267 den 10en uit de kampen te Chieveley en Frère op met de brigade Lyttleton in de voorhoede. Springfield inmiddels door de Boeren ontruimd, werd 's anderen daags bezet. Bij Springfield scheidde generaal Warren zich met het grootste gedeelte der troepen van het legerkorps af en trok met de cavaleriebrigade Duodoc&ld in Noord- Westelijke richting naar de Trichardtsdiift; Lyttleton rukte naar het Noorden, bezette den Zwartkop en den Aliceberg en werd te Spring field door eene andere brigade vervangen. Het hoofdkwartier werd gevestigd te Spearmanshoeve. Buiier ver schanste zich daar om desnoods het hoofd te kunnen bieden aan afdeelingen der federalen, voor het geval, dat zij zijne verbindingslijn zouden trachten af te snijden. Den 15en Januari was de opstelling der troepen nagenoeg als volgt: Bulier in het hoofdkwartier bij Spearmanshoeve, ten Noorden van Springfield, Lyttleton met een brigade bij Potgietersdrift 1) aan den Zuidelijken oever der Opper Toegela, Warren met de generaals Hart (voorhoede) en Clery bij de Trichardtsdrifr, Dundonald met de cava leriebrigade (1500 man) ten Westen van Warren en onder diens beveleD, gereed om zich, na van oever verwisseld te hebben, te plaatsen tusschen den rechtervleugel der positie en de passen die naar den Oranje Vrijstaat voeren. Tegenover Colenso de brigade Barton. Voorts Engelsche troepen ook in de ontruimde kampen te Chieveley en Prère en op de verbindingslijn met Spearmanshoeve. Eerst den 16en Januari viel het water en maakte Buller aanstalten om de stellingen der federalen aan te tasten. Warren liet tusschen de Wagen- en de Trichardtsdrift twee brug gen slaan en bevond zich met zijne troepen den 18en aan den linker oever der rivier, zonder op tegenstand te zijn gestuit. De brigade Dundonald Dam dien dag eene positie in Westelijk van Warren en trok den volgenden dag nog eenige K.M. in die riehtiDg verder om vervolgens zich door eene verplaatsing in Noord-Westelijke riehtiDg te stellen tusschen Warren's linkervleugel en Acton Homes. Den 17eD en den 18en trok Lyttleton, gebruikmakende van de Potgietersdrift, de rivier over met het doel te beletten, dat de Boeren van uit Colenso versterkt worden en om Warren te steunen 1) 29 K.M.Westelijk Tan Colenso, 44 K.M. van Frère

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 297