273 kon daartoe geen beletsel zijn, wijl ook deze brigade ernstige verliezen bekomen had en dus nog onder den indruk moest zijn van het laatste échec. Niet lang zou Bulier in het kamp te Chieveley blijven om zich van zijne verliezen te heistellen. Te recht zag hij in, dat er redenen te over waren om niet lang te talmen met eene hernieuwde poging tot het forceeren der Toegelastellingen. Ladysmith moest ontzet wor den, de Britsche natie had zich toch al sterk teleurgesteld gezien en verbeidde met ongeduld dat heuglijk nieuws. Noch voor zijne eigen troepen, noch voor het prestige van de Union Jack kon een lang uitstel voordeelig zijn, de derde poging moest wel spoedig op de tweede volgen. Met welken uitslag, leerde de geschiedenis. Het bezet houden van den Zwartkop, waarheen ook Lyttleton de wijk nam, nadat aan de opdracht om den terugtooht der overige troepen over de Toegela te dekken voldaan was, schonk den Boeren de overtuiging, dat Buller eerlang nogmaals eene poging zou doen om de stellingen aan de Opper Toegela te forceeren. Zij lieten zich dan ook niet verschalken door eene demonstratie van de cavalerie brigade Dundonald naar Hongerpoort (ongeveer 15 K.M. ten Westen van Springfield) en maakten zich gereed om opnieuw Buller een hevigen weerstand te bieden, als deze andermaal offensief mocht optreden. Evenals de laatste dagen van Januari, gingen de eerste van Februari voorbij met schermutselen tusschen verkennende patrouilles van beide partijen, uit alles werd het den Boeren meer en meer duidelijk, dat Buller het plan gevormd had spoedig aan te vallen en dat hij zulks doen wilde niet ver van het punt, waar zijne vorige onderneming schipbreuk geleden had. Schalk Burger, die, wijl Louis Botha met verlof naar Pretoria was vertrokken, met het bevel aan de Opper Toegela was belast, versterkte zich op den Noordelijken oever tegenover den Zwartkop. Zijne stelling strekte zich boogsgewijze uit van den Spioenkop in het "Westen tot Doornkloof in het OosteD, de vleugels naderden den oever der rivier, het centrum lag op den Yaalkrans, een heuvel ten Zuiden van Brak fontein. De positie maakte het mogelijk de Engelschen onder kruis vuur te nemen, als dezen mochten beproeven zich meester te maken van Brakfontein of van den Molenspruitkop, punten gelegen aan twee Dl. II, 1900 21

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 303