274 nagenoeg evenwijdige wegen, welke toegang verleenden naar Lady- smith, de linker via Dewdrop, de reohter via Kranskloof en Arnothill. Den 40n Februari begon Bulier zijne onderneming voor te bereiden door een krachtig vuur uit zijne op den Aliceberg opgestelde scheeps- kanonnen. 's Nachts concentreerde hij het grootste gedeelte zijner infanterie ten Oosten van den Zwartkop en beproefde den volgenden ochtend daarmede den overtocht. Teneinde de aandacht der Boeren af te leiden van het punt waar het gros zijner troepen onder Lyttleton de rivier moest overtrekken, moest Warren met de brigade Wynne (opvolger van den inmiddels overleden Woodgate) door de Pontdrift de rivier overtrekken en oprukken in de richting Brakfontein, als de gelegenheid ten minste daartoe gunstig zoude zijn. Warren's handeling moest geheel het karakter dragen van eene demonstratie. Maandagochtend, den 5°* Februari, opende Warren met zes veld- batterijen het vuur tegen de stellingen aan gene zijde van de Pont drift. Een uur later beproefde zijne brigade, 3 bataljons, den over tocht, maar werd met zwaar verlies teruggeslagen. Meer succes had Lyttleton, die, gebruik makende van de Molen drift, den Noordelijken oever bereikte en na zwaren tegenstand zich meester maakte van den Yaalkrans, een kopje dat door 50 Boeren onder Ben Yiljoen tot 4 uur in den namiddag wanhopig verdedigd werd tegen de overmacht. 's Nachts brachten de Engelschen een groot deel van hun veldge schut over een pontonbrug naar den linkeroever en stelden zij twee stukken op het veroverde kopje in batterij. Yoordeel van beteekenis was echter niet behaald. Het zware ge schut der federalen op de Doornkloof, ongeveer 7 K.M. N. O. van den Zwartkop, maakte het Lyttleton zoowel den 5™ als den 6an on mogelijk naar den Yaalkrans op te rukken. Het geschut der Boeren was gedeeltelijk op den Spioenkop, gedeel telijk bij Doornkloof opgesteld en wel zoo, dat het den Engelschen, evenals tijdens de gevechten om den Spioenkop, hoogst moeilijk viel de juiste opstellingsplaats te vinden. Op den Spioenkop was een Creusotkanon in batterij gebracht, nabij

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 304