277 de brug daar bestrijken kon en vertoonden zich nu en dan ten Zuiden van de rivier om de voeling te blijven onderhouden. Alvorens mede te deelen hoe Bulier verder handelde, zullen we eerst weergeven hoe de zaken in en om Ladysmith sedert het begin van 1900 geloopen waren en hoe het op het hoofdtooneel stond. Daar toch hadden ingrjjpende veranderingen plaats gevonden, die niet zonder invloed konden blijven op de houding der federalen in Natal. Ladysmith bad steeds meer te lijden van het bombardement, dat, nu eens krachtiger dan weder zwakker, maar steeds met juistheid werd uitgevoerd, nu en dan materieele schade berokkende, verliezen teweegbracht en tengevolge van gebrekkige voeding en ziekten ongunstig werkte op den moreelen toestand der belegerden. Den 309n December mislukte eene ontworpen nachtelijke onderne ming, welke van uit het kamp te Frère in het belang der benarde stad beproefd werd, door de hoogst ongunstige weersgesteldheid. In het begin van Januari konden de Boeren zich verheugen in het bezit van eene bruikbare spoorwegverbinding tusschen de lagers om Ladysmith en die bij Colenso aan de Toegela, zoodat de moeie- lijkheden, die zich tot dusvere hadden voorgedaan bij de voorziening der meest Zuidelijke lagers, daardoor belangrijk waren verminderd. Inmiddels hadden Buller's bewegingen ten Zuiden der Toegela bij den generaal Joubert het vermoeden doen ontstaan, dat eene hernieuwde poging tot ontzet van Ladysmith niet lang meer zou uitblijven en kwam het den Boerenkrijgsraad noodig voor te beproeven door een krachtigen aanval op White's voorwerken, dien generaal tot de overgave te dwingen. Besloten werd om den 6sn Januari de schansen der belegerden ten Zuidwesten van de stad te vermeesteren en tevens de stad overal nauwer in te sluiten, waartoe gelegenheid zoude zijn als de vijand zijn aandacht door deze onderneming liet afleiden. De bedoelde stellingen, Caesarskamp en Wagenheuvel (Wagonhill) kon den elkaar bestrijken en dit maakte de taak der aanvallers vrij wat lastiger, dan zij geweest zoude zijn, als men zich vergenoegd had met het nemen van de positie in het Zuid-Oosten der stad. Wilde men thans het nadeel van die wederkeerige bestrijking neutraliseeren, dan diende men beide positiën gelijktijdig aan te grijpen, dus meer-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 307