278 dere strijders in het gevecht te brengen en noodwendig de elders staande afdeelingen te verzwakken. Dat desondanks toch de boven genoemde stellingen werden aangevallen, kan o. i. niet anders ver klaard worden dan uit het verlangen, om niet ver van de stad en in de richting waaruit Buller's troepen tot ontzet reeds toen, blijk baar, verwacht werden, eene beheerschende stelling te bezitten. Hoewel de beraamde plannen zoo geheim mogelijk waren gehou den, heeft het er allen schjjn van, dat White tijdig daarvan was onder richt en zijn maatregelen heeft kunnen treffen. Omstreeks 8 uur in den nacht sloop commandant Nel, die uit het Westen was gekomen, gebruik makende van de duisternis naar den voet van den Wagen heuvel, waar de Engelschen één veldbatterij hadden, en slaagde erin met de zijnen de eerste der twee achterelkaar gelegen verdedigings- liniën te vermeesteren. Eene afdeeling van de Imperial Light Infan try, die hier de stelling bezette, moest tot in de tweede schansenrij terug, maar wierp, na door eene veldbatterij te zijn versterkt, de federalen terug. De aanval op Caesarskamp, een K.M. meer Oostelijk, werd door Pretorianen uitgevoerd. Ook daar viel de eerste linie zonder veel moeite den aanvallers in handen en had er om de tweede linie een hardnekkig gevecht met wisselende kansen plaats. Omstreeks half tien in den ochtend was de Zuidelijke rand van het plateau den Platrand waarop de beide Britsche stellingen lagen, in het bezit der Boeren. Hevig werd aan beide zijden gestreden. Caesarskamp met zijne twee batterijen was tegen den middag bijna aan de Engel schen ontnomen, toen de bezetting, het Manchesterregiment, hulp ontving en de federalen kon terugwerpen. Een hevig onweder, dat omstreeks den middag losbarstte, deed een pauze intreden, welke ongeveer twee uren duurde. Toen werd de strijd zoowel op den Wagenheuvel, als op Caesars kamp van weerszijden met woede hervat. Op den Wagenheuvel vielen één officier en 30 man der Gordons in handen der republi keinen en bleef daar het voordeel eenigen tijd aan de Boeren en zulks in weerwil »an de versterkingen aan de verdedigers toegezon den. Eindelijk toen omstreeks 5 uur drie compagnieën van de De- vonshires zich in den rtrijd mengden, moesten de Boeren, die tot drie

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 308