280 belangrijk zwakker, 's Middags toch, omstreeks 2 uur, verliet de uit bereden troepen samengestelde afdeeling het kamp te Chieveley, maakte met artillerievuur de terreinstrook tusschen fort Wylie en Hlangwanakop onveilig en keerde, nadat de later gekomen infanterie tot de brug was doorgedrongen, omstreeks half vijf naar het kamp terug. Was nu werkelijk de uitgezonden afdeeling eene divisie geweest, dan zouden de federalen op den linkeroever der rivier, toch reeds verzwakt door de commando's, die voor den strijd om Ladysmith waren teruggeroepen, alles in het werk hebben gesteld om Clery als deze zich daar werkelijk bevond en niet Barton gelijk vermoedelijk juister is te keeren. De federalen bepaalden zich echter tot het afgeven van een zeer zwak vuur, waarschijnlijk, omdat zij niet talrijk genoeg waren om een ernstig vuurgevecht aan te binden. Dit wekt het vermoeden op, dat Bulier reeds toen het gros zijner troepen naar eenig ver van Colenso gelegen punt had verplaatst en daardoor onmachtig was iets van belang voor "White te doen. Nog spreekt voor deze onderstelling, dat reeds daags na den aan val op Ladysmith, de Boeren eenige zware kanonnen, die ten Zuiden van de stad waren opgesteld, wegvoerden en niet op een ander punt tegen de stad in batterij brachten; die kanonnen waren dus elders noodig, waar anders dan aan de Toegela? Ook verflauwde hunne werkzaamheid de eerstvolgende dagen na Platrand en kon uit Lady- smith worden opgemerkt, dat er beweging kwam in de lagers. Toen de actie aan de Opper Toegela begonnen was, werd het bombardement weder heviger als om te waarschuwen tegen elke poging tot coöperatie met Buller. Den 22™ werd White's kwartier door een Creusot granaat vernield; doeltreffender wederlegging van de correspondentenpraatjes, als zoude het bombardement onschadelijk zijn, kon moeilijk gegeven worden. Den 24™ beproefden 200 lansiers onder bescherming van artillerie- en geweervuur een uitval in Zuidwestelijke richting te doen, waar schijnlijk om Warren den weg naar de stad te wijzen. Zij werden evenwel met verlies in de stad teruggeworpen. In Ladysmith was de toestand inmiddels er niet beter op geworden. Het aantal zieken nam toe, dagelijks stierven gemiddeld tien menschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 310