284 breekt tegenover ons; zijn aard leert hem trouwens eene andere vecht- wijze. Toegerust met eene groote terreinkennis en physieke geschikt heid, niet gehinderd door treinen, terwijl elk individu, als zelfstandig strijder, meestal niet aan een troepenverband gebonden is, kenmerkt hij zich door eene groote beweeglijkheid en vertoont zich daar, waar hij 't minst verwacht wordt. Alleen indien de troepen, die hem moeten bevechten, in denzelfden geest optreden, zullen ze met succes van hunne betere bewapening gebruik kunnen maken.. „They never expect Europeans to venture into their fastnesses and become demoralised if they find their enemy as well able as they are to get through their bush or to climb their steep and rugged mountains. Surprises, ruses and treachery are the savage's most powerful weapons and with some races night attacks are very common. It is therefore most desirable that their habits, customs and mode of fighting should be well known to every officer engaged." 1) De oorlogshandeling, welke in de Europeesche oorlogvoering het meest bijdraagt tot de vernietiging van den tegenstander en dus van het grootste gewicht is, de vervolging, komt tegenover den inlander niet tot haar recht. Houdt hij voor eene enkele maal al eens stand, zoodra de krijgskans te zijnen nadeele keert, verstuiven zijne benden als kaf voor den wind, zijn naar alle windstreken gevloden of hebben zich met een onnavolgbaar talent gemetamorphoseerd in vreedzame landbouwers, die als gevolg van de onwetendheid of lankmoedigheid des overwinnaars ontkomen en aldus gelegenheid bebben bij eene gunstige gelegenheid opnieuw op te treden. Moge de volkomen pacificatie eener door wilde volken bewoonde landstreek veel tijd en onverpoosde werkzaamheid eischen, de verliezen tengevolge van 's vijands wapenwerking zullen veel geringer zijn dan tegenover den Europeeschen vijand, terwijl de hoogere troepenleiding op veel minder bezwaren stuit. Zonder zich aan overdreven zelfver trouwen schuldig te maken, kan eene expeditie tegen een iolaud- schen vijand zich zeker van de overwinning houden (behoudens on voorziene omstandigheden en groote fouten), terwijl het bewustzijn betrekkelijk weinig verliezen te zullen lijden, verheffend op het moreel werkt. 1) Wolseley. The Soldier's Pocket-Book for Field-Service. 5th Edition, p. 412.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 314