285 Een gevolg hiervan is een algemeene drang naar offensief optreden, hetgeen tegenover den inlander volkomen gewettigd niet alleen, doch zelfs hoogst aan te bevelen is. Het tactisch offensief tegen een Eur. vijand zal echter bij de tegenwoordige bewapening ontzettende offers kosten en alleen met groote overmacht mogelijk zijn. Daarentegen heeft het strategisch offensief niets van zijne waarde verloren. Het komt ons onnoodig voor het Verschil tusschen beide oorlog voeringen in alle details uit te werkenwij hopen echter voldoende toegelicht te hebben, dat er een hemelsbreed onderscheid moet bestaan in de opleiding van soldaat en officier, van aanvoerder in den strijd en gevechtsleider, naarmate hij bestemd is tegen eene geregelde dan wel eene ongeregelde macht, eene zaak, die de opleiding der koloniale legers omvangrijker maakt dan die van het leger in het moederland. Daar staat tegenover, dat een koloniaal leger door zijne samenstelling uit vrijwilligere, dié zich in den regel voor eenige jaren verbinden, meer tijd en manschappen voor opleiding beschikbaar heeft dan een militieleger, zooals dat in de kleinere Europeesche staten bestaat. Ten einde de zoo noodzakelijke eenvormigheid in de opleiding te waarborgen, geeft het legerbestuur de noodige reglementen, voorschrif ten en handleidingen uit. Yolgeus het algemeen heerschende spraakgebruik eischt een regle ment stipte opvolging van hetgeen het inhoudt 1); een voorschrift laat eenige speling toe en bepaalt zich dus tot het aangeven van zeker sohema, dat naar de omstandigheden in de toepassing gewijzigd kan worden 2), terwijl handleidingen slechts algemeene beginselen bevatten. Een reglement moet alzoo in de eerste plaats voldoen aan den eisch, dat het in de practijk opgevolgd kan worden. 1) „Het ia de uitdrukkelijke begeerte der Koningin, dat van dit reglement onder geenerlei voorwendsel worde afgeweken". (Reglement op de Exercitiën der Infanterie). „lm Uebrigen ist jede Zuwiderhandlung gegen die Festsetzungen des I. und II Theils mit Ernst zu rügen". (Duitsch Exercitie-Reglement Yoor de Infanterie.) 2) „De leidraad moet als algemeene regel worden gevolgd, doch mag niet als voor elk voorkomend geval bindend worden beschouwd. De vuurleider moet beoordeelen, in hoeverre daarvan in bijzondere omstandigheden kan worden afgeweken. Afwijkingen van den leidraad moeten in de in te dienen rapporten of verslagen worden toegelicht." (Leidraad-Schieten voor de Bereden-Artillerie 6). Terecht wordt hier dus geëischt, dat men zich wel degelijk rekenschap geve van elke afwijking van het schema, dat het voorschrift geeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 315