286 In het hoofdstuk „Die Bedingungen des Erfolges im Kriege" zegt Yon der Goltz: „Einige Bedeutung haben auch die Gefechtsformen. Sie gehen der Truppe durch die Macht der Gewohnheit in Fleiach und Blut über und erzaugen, wenn sie im Ernstgebrauche versagen, mehr Entmuthigung, als man es solchem Beweggrunde gestatten sollte. Die Gefechtsformen werden durch die Reglements festgestellt. Es ist also nöthig, dasz iu denselben der Sinn für Zweckmaszigkeit durch- aus vorwallte. Ueberwiegt die Rücksicht auf Schönheit der milita- rischen Schauspiele oder auf treue Erhaltung des Althergebrachten, so wird die Truppe nach der ersten Kriegserfahrung das Yertrauen verlieren und sich unsicher fühlen." 1) De Pruisen ondervonden in 1866 en in 1870 den grootsten last van een reglement, dat niet op de hoogte van zijn tijd was. Door de omstandigheden werden afwijkingen gebiedend noodzakelijk en na de oorlogsverklaring ingevoerde, gedeeltelijke bijwerkingen waren noodig, doch werden niet overal bekend en dan streed men maar zonder reglement. „Langzamerhand werd gedurende den oorlog in het Duitsche leger onder den drang der omstandigheden eene soort methode voor den aanval gevolgd, wel is waar niet zóó ondoelmatig, als die door de Garde op 18 Augustus gebezigd, doch in elk geval nog hoogst ge brekkig, zoowel wat den vorm, als de op onvoldoende voorbereiding berustende toepassing betreft." 2) Het zou ons te ver leiden, wanneer wij trachtten na te gaan, welke tactische handelingen door reglementen en welke door voorschriften behooren te worden geregeld; het zij voldoende, dat de strijd en het gevecht tegen den Eur. en tegen den inl. vijand afzonderlijke regle menten en voorschriften eischen. Yerzuimt het commando van een koloniaal leger hierin te voorzien en aan de inl. tactiek de plaats te geven, die haar toekomt, dan stelt het zich bloot aan het gevaar, dat het leger, na zich in den inlandschen oorlog eene zekere wijze van optreden, afwijkende van vigeerende, voor dien oorlog onbruikbare reglementen, te hebben eigen gemaakt, ook in een oorlog tegen een Eur. vijand geen ver- 1) Von der Goltz. Das Volk in 'Waffen. 4. Aufl. S. 133. 2) H. L. van Oordt. Scherpe Taotiek, blz. 139.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 316