288 die reglementen en voorschriften als eene quantité négligeable te beschouwen en dat wel alleen op grond van de ondervinding opge daan in eene geheel andere soort van oorlogvoering? En toch komt men in het door ons veronderstelde geval zoo licht hiertoe en acht men zelfs de overwinning van aan den guerilla gewende soldaten ook in een geregelden oorlog zeker. O. i. kan dit kwaad alleen voorkomen worden, door voor beide wijzen van oorlogvoering afzonderlijke reglementen en voorschriften te geven. Wat men in vredestijd leert, wordt dan immer uitgevoerd en is men alzoo gewend de inl. tactiek volgens bestaande reglementen en voorschriften toe te passen, dan zal de verleiding om den Eur. vijand te bevechten volgens regels aan de practijk der inl. oorlog voering ontleend, ongetwijfeld veel minder zijn. De taak van het Nederlandsch-Indische Leger omvat de handha ving van het Nederlandsche gezag over de geheele uitgestrektheid onzer bezittingen en de verdediging van Nederlandsch-Indië tegen een buitenlandschen vijand. In zijne reglementen, voorschriften en handleidingen moet dus een scherp onderscheid gemaakt worden tus- schen de regels voor de inl. en die voor de Eur. tactiek. Hier is evenwel geen sprake van. Het Reglement op de Exer citiën der Infanterie, dat ook „het gevecht" behandelt, maakt slechts op eenige plaatsen en dan nog maar terloops, melding van een inl. vijand (o.a. Recr. S. 140; Comp. S. 102, 134, 148, 157, 167, sub. 4; Bat. S. 148). Te meer is dit te verwonderen, daar bij de samen stelling van dit reglement in principe was aangenomen, dat het voor het Ned. en het N. I. Leger geljjkluidend zou zijn. Hier was ook volstrekt geen bezwaar tegen, daar een Eur. vijand door ons wel op alle deelen van den aardbol volgens dezelfde regels behoudens eenige verschillen, als gevolg van plaatselijke omstandigheden zal worden bestreden. Men had dan ten behoeve van het N. I. Leger een aanhangsel, vervolg of iets dergelijks, kunnen vaststellen, waarin alles betreffende de inl. tactiek behandeld werd. Het resultaat is echter geheel anders, De eigenlijke exercitiën zijn voor beide legers nagenoeg dezelfde (1), maar de schema's voor het 1) "Waarom kent alleen het Ned. bataljon de dubbele colonne en heeft men bij het Ind. bataljon de échelonsformatie en de carré's behouden?

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 318