19 Reeds tijdens de eerste Britsche overheersching was duidelijk ge bleken, dat de Boereu daarmede weinig waren ingenomen. Gewoon aan eene hooge mate van vrijheid onder het bestuur der Compagnie, viel het den meesten zwaar zich aan de maatregelen van het nieuwe bestuur te onderwerpen en velen, die dieper in het land gevestigd waren, weigerden zelfs dit bestuur te erkennen. Daarbij kwam nog, dat Eogelschen, geheel onbekend met in de kolonie heerschende toestanden, geplaatst werden in hoog gesalarieerde bedieningen, die uit de schatkist werden betaald. Dit en de nieuwe eed, die de Regee ring van de blanke bevolking eischte, gaf aanleiding tot eene minder goede gezindheid van de kolonisten. Toen in 1806 Eogeland voorgoed in het bezit van de kolonie was gekomen, nam het maatregelen, die de Boeren verbitterden en tot verzet brachteo. Tegen dat verzet trad het bestuur onoordeelkundig streng op. Zoo ging 't ook in 1825, toen met geweld, in stede van geleidelijk, de Engelsche taal werd ingevoerd op de scholen, in de rechtzaal, in officieele bescheiden, enz. Al even onhandig ging de Regeering te werk in de slavenquaestie ('30/'35,l. Het zou te ver voeren en in strijd zijn met den aard van dit tijdschrift als we 'c betoog wilden leveren, dat de Boeren in die quaestie 't recht aan hunne zijde hadden. Ook uit een moreel oogpunt kon de slavernjj, zooals die door de Boeren in practijk werd gebracht, moeilijk bestreden worden. Om zich van het lastige element te ontdoen, deed de Gouverneur der kolonie bekend maken, dat zij, die vermeenden redenen te heb ben tot ontevredenheid, het Engelsche grondgebied mochten verlaten, echter zonder medeneming van vuurwapenen. Wat de strekking van zulk een maatregel was, behoeft niet te worden aangetoond, als men wil bedenken, dat de kolonisten in voortdurenden strijd waren èa met wilde Kafferstammen, èn met verscheurende dieren Daarin had de Gouverneur het middel gezien om zich van de Boe ren te ontslaan en hunne verlaten bezittingen op min kostbare wijze aan later gekomen landgenooten in handen te spelen. En toch in weerwil van de groote gevaren, die zij tegemoet moesten treden, trokken kleinere en grootere troepen Boeren naar onbekende streken, waar zij hoopten te vinden, wat hun bovenal dierbaar was, de vrijheid. Zoo trok een troep over de Yaal, een

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 31