290 te Demon eene quaeetie, die wij hier niet behandelen is het duidelijk, dat het Indische gedeelte van het „Reglement op de Exerci tiën der Infanterie" niet geefr, wat men ervan verwachten kon, nl. regels voor het optreden der infanterie tegen den inl. vijand. Omtrent de cavalerie kunnen wij kort zijn. Niettegenstaande het belangrijke aandeel, dat de cavalerie in den inl. oorlog heeft, wordt in hare reglementen, die trouwens vrij wel verouderd zijn, het woord »iul. vijand" zelfs niet genoemd. Haar optreden wordt dus geheel aan de persoonlijke inzichten harer leiders en aanvoerders overgelaten. Hoe diep bij dit wapen en daarbuiten echter de behoefte aan een schema voor het optreden der cavalerie tegen den inl. vijand wordt gevoeld, blijkt wel uit de graagte, waarmede de artikelen van deD Rit meester Jhr. L. D. C. de Lannoy in het „Ind. Mil. Tijdschrift" en zijne brochure „Cavalerie tegeD den inlandschen vijand" ontvangen zijn. Het „Voorschrift voor het Gevecht" 1) der Bereden Artillerie bestaat evenmin uit twee scherp afgescheiden deeleD, maar dat levert bij dit wapen minder bezwaar op. Het optreden der artillerie zal in alle gevallen volgens dezelfde regels geschieden; hier en daar heeft men echter in het voorschrift de aandacht gevestigd op fac toren, die óf tegenover een Eur.óf tegenover een inl. vijand van belang zijn. Iu het „Voorschrift op den Velddienst" van 1887 wordt ook slechts terloops melding gemaakt van den inl. vijand. Naar men zegt, zal dit met een nieuwen druk veranderen. Wij constateeren dus, dat nergens in reglementen of voorschriften aan de inl. tactiek de aandacht wordt geschonken, die ze eischt. Zelfs vindt men nergens de factoren genoemd, welke het verschil in ageeren tegen den Eur. en tegen den inl. vijand bepaleD. Het gevolg hiervan kan men bij elke expeditie waarnemen: met de reglementaire attila worden om zoo te zeggen alle reglementaire bepalingen overboord geworpen en voortaan houdt ieder pelotons-, compagnies-, eskadrons-, colonne-, enz. commandant er eene eigen strijd- en vechtwijze op na. 1) Het „Voorschrift voor het Gevecht" maakt blijkens den titel een deel uit van het „Reglement op de Exercitiën der Bereden-Artillerie", terwijl toch een voorschrift en een reglement twee ongelijksoortige zaken zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 320