293 Het leger zal misschien binnenkort geroepen wordeD voor daden, die zijne krachten verre te boven gaan. Waarschijnlijk resten nog eenige maanden van voorbereiding. Maar er is groote vreeze, dat een goed deel van dien tijd onbenut zal voor bijgaan, omdat men den ernst van de tijden niet inziet, niet in wil of niet in durft zien. Later moet echter niet gezegd kunnen worden, dat uit het leger geen waarschuwende stem is opgegaan. Die waarschuwing wil ik geven, zoo duidelijk als mijn zwakke krachten het toelaten. Er is een reuzenstrijd op handeneen geweldige worstelingdie heel de wereld beroeren zal. Deze meest verschrikkelijke van alle oorlogen uit historische tijden moet komen, misschien reeds binnen eenige weken, waarschijnlijk echter over enkele maanden. Er zijn voorteekenen, die niet bedriegen kunnen. Dor en droog moge de ondervolgende uiteenzetting zijn, mits ze helder zij en duidelijk. In China heerscht anarchie. Al dan niet gesteund door het. wettig gezag hebben dweepzieke benden het volk gebracht tot daden van geweld tegen den gehaten vreemdeling en al wie daarmede samengaat. Deze geweldige massa, eenmaal in beroering, zal slechts met groote krachtsinspanning weer tot rust te brengen zijn. Doch ook als eendrachtige samenwerking van alle mogendheden in deze mogelijk ware, zou daarmede niet voorkomen kunnen worden, dat het uit de meest heterogeene bestanddeelen opgebouwde Chinee- sche rijk, uiteenvalt. De losse band, die de vele in afkomst, zeden en godsdienst zoo geheel verschillende volkeren bijeenhield, is verbroken van af het oogenblik, dat de massa in beroering kwam en geen menschenmacht is meer instaat wat zóó uiteenviel wederom samen te voegen. Zóo ziet Japan, de meest belanghebbende mogendheid en bovendien volkomen van de toestanden in China op de hoogte, de zaak in. Ook Rusland, datals Japanoverwegende belangen heeft in Noorde lijk China, is zich ten volle bewust van den hoogen ernst van het oogenblik.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 323