294 Deze waarheid zal binnenkort bevestiging vinden in beider toerus ting voor den grooten strijd. De belangen van Rusland en Japan staan lijnrecht tegenover elkan der en van samengaan kan geen sprake zijn. Hoogstens zou dit voor zéér korten tijd en met het oog op een bepaald doel een bijzaak, die voorloopig op den voorgrond treedt mogelijk zijn. Wil het al zijne bezittingen in Azië niet inde waagschaal stellen, dan moet Engeland zich kanten tegen elke machtsuitbreiding van Rusland in dat werelddeel. Ook Engeland en Rusland kunnen dus niet samengaan. Daarbij komt dan de rol, die de andere groote mogendheden in het zich ontwikkelend drama moeten spelen. Eenige jaren geleden zouden Frankrijk en Duitschland zich nog buiten een strijd in China hebben kunnen houden. Sinds beide mogend heden echter met Rusland samengingen om Japan te dwingen de door een oorlog verkregen voordeelen prijs te geven, sinds zij boven dien door landbezit direct belanghebbenden werden, is dit niet meer mogelijk. Alleen de Yereenigde Staten, Italië en Oostenrijk zouden onzijdig kunnen blijven, maar het is te voorzien, dat beide laatstgenoemde mogendheden door hunne internationale verplichtingen en de Yeree nigde Staten door hunne groote indirecte belangen in Oost-Azië, zede- ljjk gedwongen zullen worden om partij te kiezen in den strijd. Doch dit zijn gissingen. Yast staat, dat binnenkort Japan en Rusland met elkander in bot sing zullen komen en dat Engeland, Frankrijk en Duitschland zich daarbij partij zullen stellen. Japan wil den oorlog omdat het over enkele jaren niet meer tegen Rusland zal zijn opgewassen. Rusland zal den oorlog niet vermijden, omdat het Engeland, de natuurlijke bondgenoot van Japan, voorloopig de handen gebonden weet in Zuid-Afrika. Naar alle waarschijnlijkheid zullen Duitschland en Frankrijk zich dan opnieuw aan de zijde van Rusland scharen. Zullen dan Italië en Oostenrijk zich onzijdig kunnen houden met gelijktijdige onzijdigheid van de) Yereenigde Staten Of zullen eerst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 324