295 genoemde mogendheden zich moeten aansluiten bij den nieuwen drie bond (R.-F.-D.) om als tegenwicht te dienen tegen laatstgenoemde mogendheid, in geval deze zich voegt bij Engeland en Japan? of zal Italië, dat den laatsten tijd reeds nauwere aansluiting zocht bij En geland, zich stellen tegenover vroegere bondgenooten (O. en D.) Hoe het ook zij, in Azië en Europa is een reuzenstrijd op handen en zoowel hier als ginds dreigen het kleine Nederland daarbij tallooze gevaren. Zullen wij gedwongen worden in Europa om partij te kiezen voor de mogendheden, die te land beslist in de meerderheid zijn of zullen wij in Azië door de mogendheden, die meester zijn ter zee, genood zaakt worden schending van neutraliteit toe te laten? Of zal Nederlandsche langzaamheid nog bijtijds tot het inzicht ko men dat, met tijdige en overgroote krachtsinspanning, zoowel hier als ginds de weermiddelen kunnen worden opgevoerd tot eerbied afdwingende hoogte? "Worden wij medegesleept in de draaikolk, door wie dan ook, dan is onze ondergang beslist. Kunnen wij er ditmaal buiten blijven, dan is, voor tientallen van jaren, ons zelfstandig bestaan, ook als koloniale mogendheid, verzekerd. Millioenen zullen wij in het eerste geval ten offer moeten brengen. De millioenen, die noodig zouden zijn om het tweede geval moge lijk te makeD, zullen al dadelijk en nog wel geheel vrijwillig moeten worden geofferd. Ik vrees de koopmanszucht van onze natie! Intusschen hopen wij nog het beste en constateeren hier, dat het Indische leger noodig heeft: 1°. Oogenblikkelijke aanvulling met het grootst mogelijke aantal Europeesche vrijwilligers, waarbij zooveel mogelijk Nederlanders; het leger in Nederland mag echter geen man daarvoor aistaan. 2°. Onmiddellijke uitzending van alle beschikbare Indische offi cieren, ook van gepensionneerde, die daarvoor nog in aanmerking kunnen en willen komen. Intrekking van alle verloven aan offi cieren en schorsing van hun recht op pensioen, tenzij gegrond op ongeschiktheid voor alle militaire diensten. 3°. Spoedige uitzending van snelvuurgeschut (met een grooten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 325