299 brengiug zijner taak behulpzaam zijn, zonder dat daarbij dezelfde mate van discipline en onderlinge samenwerking geëischt wordt als bij het eigenlijk strijdend gedeelte, wegens het zelfstandig optre den van elk individu. Onder deze organen nemen de met den ordon- nansendienst belaste onaerdeelen zonder twijfel eene voorname plaats in, hetgeen hier niet nader behoeft te worden toegelicht. In vele legers zijn speciale afdeelingen voor dezen dienst bestemd, zooals het eskadron ordonnansen in het Nederlandsche en de „Jager zu Pferde" in het Duitsche Leger. Dergelijk speciaal afgerichte korpsen geven niet alleen meer waarborgen voor het zonder fout overbrengen van berichten en bevelen, maar ze ontlasten ook de cavalerie van een dienst, die maar al te dikwijls zwaar op haar drukt. Het gevolg is, dat de opperbevelhebber meer cavalerie tot zijne beschikking houdt. Yoor het Hederl. Indische Leger zou een afzonderlijk korps ordon nansen bijzonder groote voordeeien hebben. Wanneer toch onze zwakke cavalerie zegge vier eskadrons op minstens 18 veldbataljons) bij een optreden van het geheele leger nog aan alle grootere en kleinere troepencommando's ordonnansen moet geven, blijft er veel te weinig over om naar behooren den ophelderings- en veiligheids dienst waar te nemen. In de weerbaarheidskorpseD, die zijn onze inlichtingen juist veelal bereden zullen zijn, meenen wij een middel gevonden te heb ben om bruikbare ordonnansen voor het Leger te vormen, indien de deelnemers genegen zijn met hun paarden in hun vrijen tijd eenige oefeningen te houden. Deze oefeningen, welke in het terrein moeten plaats hebben, omvatten: terreinrijdeo, oriënteeren, kaartlezen, het overbrengen van mondelinge en schriftelijke bevelen en berichten, terwijl verder eenige kennis van den veiligheids- en ophelderings- dienst en van de militaire wetten noodig is. Eindelijk moeten de ordonnansen grondig bekend zijn met de indeeling van het leger, vooral wat de verschillende commando's en staven betreft. Wij gelooven niet, dat de weerbaarheidskorpsen bezwaar tegen dergelijke oefeningen zouden hebben; terwijl hun gehalte ons waar borgt, dat ze die oefeningen met vrucht zullen bijwonen. Door het verleenen van subsidiën en prijzeD voor estafetten-en afstandsritten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 329