20 ander in Oostelijke richting. De eerste afdeeling, die zich met de tweede wilde vereenigen, werd aangevallen door den woesten Kaffer koning Moselekatse, doch wist zich, hoewel slechts 38 man in getal, den twintigmaal sterkeren vijand van het lijf te houden, en slaagde er in, onder begunstiging van mist en rook en gesteund door den vorst Marocco, de Drakensbergen te bereiken, waar zij zich met hunne lotgenooten konden vereenigen. Onder leiding van Piet Relief, Pieter Maritz en Uys trokken zij het land in van koning Dingaan, die beloofd had hun eene land streek af te staan. Hier viel Piet Retief met 70 spitsbroeders als slachtoffer van Dingaan's verraad; 600 weerlooze grijsaards, vrouwen en kinderen deelden dat lot. Om de maat vol te meten, landde eene Engelsche afdeeling onder kapitein Jarris met het doel do Boeren te ontwapenen. De Boeren, het nuttelooze van den strijd inziende, verborgen de wapens, en Jarris, die meer mensch dan militair toonde te zijn, vergenoegde zich met een vluchtig onderzoek en keerde onverrichterzake naar de Kaap terug. Nu hadden de Boeren de handen weder vrij om Dingaan voor zijn snood verraad te bestraffen. Onder aanvoering van Uys en Potgieter trokken 200 hunner tegen dien vorst op maar werden geslagen. Dingaan, daarmede niet tevreden, tastte de Boeren in hun kamp, nabij het later Estcourt, aan om hen geheel te vernietigen. Maar thans was 't lot den zwervers gunstig. Dingaan moest aftrekken en nadat de Boeren versterkt waren geworden door 400 makkers onder Pretorius uit Natal en de Kaapkolonie, werd Dingaan nogmaals aangegrepen met het resultaat, dat zijne macht totaal verslagen werd. Den dag, waarop die schoone overwinning werd bevochten, 16 December 1838, her denken de Boeren nog steeds geestdriftig en de beteekenis van dien datum is nog grooter geworden nu in den huidigen oorlog op dien zelfden datum eene gevoelige nederlaag werd toegebracht aan de Engelsche troepeD. Nauwelijks was na eene aaneenschakeling van rampspoeden een zonnestraaltje op het pad der Boeren gevallen en hoopten zij de vruchten van hun moedig streven te mogen plukken, of de Engelschen daagden weer op, dwongen hen het pas gebouwde dorp Pieter Maritzburg te ontruimen en het door zooveel strijd ver kregen terrein in Natal te verlaten. Natal werd geannexeerd 1843

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 32