300 vossenjachten, enz. zou het legerbestuur hunne ambitie zeer kunnen aanwakkeren. Behalve voor den ordonnansendienst zouden de bereden korpsen, indien hunne sterkte dit toelaat, in de tweede plaats nog gebezigd kunnen worden voor de staf wacht bij het hoofdkwartier. Op grond van het bovenstaande zou o.i. de volgende regeling aan beveling verdienen. Het bestuur der weerbaarheidsvereenigingen treedt met de regee ring en het legerbestuur in overleg over de diensten, welke hun in tijd van oorlog kuonen worden opgedragen en in verband hiermede over de te houden oefeningen. Bij het uitbreken van een oorlog met een buitenlandschen vijand komen de korpsen, voor zoolang de oorlog duurt, geheel ter beschik king van het Departement van Oorlog en volgt een ieder de hem door het legerbestuur reeds in vredestijd gegeven bestemming. Zoo noodig zijn ze voorts het leger behulpzaam bij de handhaving van orde en rust binnen ons gebied. De regeering behoudt zich het recht voor uit de leden der korpsen zelve de officieren aan te stellen, die aan bepaalde, door haar te stellen eischen van bekwaamheid moeten voldoen. Deze officieren zullen, behoudens hun eigenaardig karakter als lid eener weerbaar- heidsvereeniging, overigens dezelfde militaire positie tegenover de buitenwereld innemen, als de officieren van het leger. Alzoo iets anders dan is bepaald ten opzichte der officieren van de scherpschut terskorpsen in Nederland, welke door de Koningin worden benoemd. In het desbetreffend Kon. Besl. van 12 Mei 1867 No. 49 lezen wij toch: „Die benoeming heeft geen invloed op hunne wettelijke ver plichtingen ten aanzien van de nationale militie en de schutterijen, noch od hun rang bij de zee- en landmacht en bij de schutterij." Bij het leger ouder de wapens zijnde, ontvangen deze officieren hetzelfde tractement, enz. als hunne collega's van het legerhetzelfde geldt op overeenkomstige wijze voor de vrijwilligers beneden den rang van officier. Wapening eu munitie worden verstrekt uit 's Lands magazijnen. Schiet- en rijbanen en andere militaire inrichtingen worden zooveel mogelijk te hunner beschikking gesteld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 330