302 De aspirant-officier moet voorts in het bezit zijn van twee voor den dienst geschikte paarden met harnachement. De aldus gevormde officieren worden bij mobilisatie ingedeeld bij het hoofdkwartier en de verschillende brigadestaven om op te treden ais ordonnans-officier. In tijd van vrede zijn ze werkzaam als instruc teurs hunner korpsen. Verklaren ze zich bereid om gedurende een niet te korten tijd bij de cavalerie gedetacheerd te worden, dan zouden ze in aanmerking kunnen komen voor eene benoeming tot reserve-officier der cavalerie, wanneer die detacheering naar wensch afgeloopen is. Deze reserve officieren genieten een vast tractement; bij het leger onder de wapens zijnde, ontvangen zij en de ordonnans-officieren hetzelfde tractement als hunne collega's bij de cavalerie. Daar de ordonnansen-korpsen uimmer in hun geheel optreden, is eene geleidelijke opklimming der graden voor hen overbodig. Hunne maatschappelijke positie maakt het evenwel noodig ze te verheffen boven de onderofficieren, terwijl ze echter aan den officier ondergeschikt moeten blijven, een logisch gevolg van hun werkkring. Men ver- leene hun dus den titel van kornetdezelfde benaming, waa-mede in Nederland de aspirant-reserve-officieren der bereden wapens wor den aangeduid. Het aantal voor de verschillende staven van het veldleger benoo- digde ordonnansen kan slechts benaderd worden, daar in vredestijd geen hoogere eenheid dan het bataljon bestaat en het aantal in oorlogs tijd te vormen brigade-commando's onbekend is. Dit laatste op zes stellende, zouden wij de ordonnansen als vólgt verdeeld wenechen: Hoofdkwartier van het veldleger8 ordonnansen. Per brigade-commando. 4; totaal 6 X 4 24 Per veldbataljon1; 18X1 18 Staf van het Regiment Cavalerie. 4 Commando der Bereden Artillerie4 Per divisie-commando der Bere den Artillerie2; totaal 4X2=8 Per batterij veldartillerie 2; 4X2=8 bergartillerie ...1; 4X1=4 78 ordonnansen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 332