303 15 °/o reserve om bij mobilisatie eventueele non- valeurs te vervangen 14 ordonnansen. Totaal 92 ordonnansen. Om de gedachten te bepalen, stellen we dus het noodige aantal ordonnansen op 100, ongerekend eventueel aan te stellen ordonnans officieren. Bedraagt de sterkte der bereden weerbaarheidskorpsen meer, dan worden de niet als ordonnans ingedeelden bovendien nog geoefend als cavalerie, ten einde onder commando van eenige op boven be schreven wijze gevormde reserve-officieren der cavalerie als stafwacht van het hoofdkwartier op te treden. In organisatie en bewapening zullen deze korpsen eenigermate van de ordonnansen afwijken. Naast de bereden weerbaarheidskorpsen zullen er zich ook eenige te voet vormen en hoogstwaarschijnlijk met een grooter ledental dan de eerstgenoemde. Hoewel een optreden in het open veld beslist ontraden moet worden, zullen deze korpsen toch eenige diensten in oorlogstijd kunnen bewijzen, nl. in zulke gevallen, waarin de eischen van krijgstucht en onderlinge samenwerking minder op den voor grond treden, zoodat hun geheel of gedeeltelijk gemis ruimschoots door meerdere ontwikkeliog van andere waardevolle eigenschappen opgewogen wordt, bv. in versterkte plaatsen, bij het bewakea van etappeplaatsen, e. d. Het hoofddoel der opleiding moet het verkrijgen eener groote schietvaardigheid zijn. Hoogst wenschelijk is het, dat het leger bestuur eenig toezicht op de kadervorming uitoefent. Om den goe den gang van de opleiding te verzekeren, worden ze gesteld onder het algemeen toezicht van den afdeelings- of gewesteljjk militairen commandant, die de noodige officieren-instructeurs aanwijst. Het is niet onmogelijk, dat de weerbaarheidskorpsen te voet, even als die te paard, goede reserve-officiereD, in dit geval voor de infanterie, kunnen leveren. Yoor hen, die zich de hiertoe noodige kundigheden willen eigen maken, wordt in de groote infanterie-garnizoenen een practische en theoretische cursus opgericht. Weerbaarheidskorpsen op de buitenbezittingen zullen bij het uit breken van een oorlog met een buitenlandschen vijand de Europee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 333