314 geen tijd worden gelaten om door grondarbeid een klein Plewna van zijne stellingen te maken. Dit wijst dus op de noodzakelijkheid om krombaangeschut bij de veldartillerie in te deelen. De moeilijkheid was nu een stuk te construeeren, dat zoowel vol deed aan eischen van voldoende uitwerking als aan die van beweeg baarheid te velde. In den nieuwen veldhouwitser C 98 meent men een dergelijk stuk te hebben gevonden, waarna men overging tot het formeeren der veldhouwitser-batterijen. Het kaliber is 10,5 c.M.lengte 12 kalibers, 't Gewicht van projectiel 16 K G. Het gewicht van het kanon is iets meer, dat van de affuit ongeveer gelijk aan dat van het veldstuk 1), de sluiting is eenvoudig, maar men gebruikt geen metaalhulzen. Bij de ver schillende ladingen is de gewone kardoes alleen voorzien van metalen bodem met rand en inrichting voor ontsteking. Men gebruikt de granaatkartets en de brisante grauaat met tjjdschokbuis. Doordat de projectielen zwaar zijn, wordt de uitrusting der voertuigen geringer, zoodat men meer voertuigen moet medenemen De nieuwe veldhouwitser is een kanon, dat geenszins uitsluitend voor doelen achter dekkingen bestemd is. Men zal hem daarom overal laten optreden waar dit noodig is, maar met inachtneming van de speciale voordeelen, die zijn gebruik tegen gedekte doelen oplevert, waarvoor hij in 't algemeen in reserve moet worden gehouden. Het granaatkartetsschot dient hoofdzakeljjk met gestrekte baan, dus met de grootste lading tegen ongedekte doelen te worden afgegeven. Tegen gedekte doelen gebruikt men het granaatschot met gekromde baan, dus met de kleinere ladingen. De tijdbuisstelling wordt gebruikt tegen lichte horizontale dekkingen, die door de springstukken kunnen worden vernield. De schokbuisstelling (met vertraagde werking) wordt gebruikt indien sterke horizontale dek kingen door 't vol gewicht van de granaat moeten worden doorgeslagen. Tegen sterke dekkingen kan men om de uitwerking niet dichter naderen dan 2100 M. Ook tegen dorpen enz. zal de houwitser bij voorkeur worden gebruikt. In oorlogstijd krjjgt nu in 't vervolg elk van de twee divi- 1) Zie Baerveldt I. M. T. No. 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 344