317 bestaande formatie af te wijken, of misschien ook wel om andere redenen. Maar om terug te komen tot den infanterist dokterEen ieder ziet het intreurige daarvan in. In de eerste plaats, kan een infan terie officier vooral op een post dien dienst niet bij zijne overige diensten waarnemen, maar bovendien is het knakkend voor zijn prestige, omdat hij er niets of bitter weinig van weetomdat hij niet spreekt van activa en passiva, maar van credit en debetomdat hij totaal onbekend is met de medicijnen en utensiliën en omdat bij er nog nooit aan gedacht heeft eene diagnose van een levend wezen op te maken. En dat alles is noodig om de administratie van den Eerstaanwezenden bij te houden. Wie zou hem iets kwalijk kunnen nemen en ter verantwoording kunnen oproepen, wanneer hij dien dienst niet behoorlijk zou waarnemen? Treurig is het, maar nog bedenkelijker wordt het feit, ais men weet, dat hij ook den civiel-geneeskundigen dienst er bij moet waar nemen. Ik weet wel, dat er plaatsjes zijn, waar ambtenaren, olficieren en planters als dokter fungeeren, maar dan weet ik ook, wat voor patiënten er kunnen komen en tot hoever ze behandeld kunnen wor den, de ongelukkige resultaten van dien maatregel nog buiten be schouwing gelaten. Belachelijk wordt de zaak, als men nagaat, dat zoo'n infanterist dokter, een proces-verbaal van overname van civiel- en militair ge neeskundigen dienst moet teekenen op last van den Eerstaanwezend Officier van Gezondheid van het Gewest, (zie formulier van overgave en overname) en heelemaal niet op last van den PI. Militairen Com mandant, hoewel deze hem toch aanwijst en daartoe ook alleen het recht heeft. II. Bezuiniging is nu het devies van elk departement. Beslommeringen van financieelen aard, stilstand en achteruitgang in vele takken van bestaaD, misrekeningen in groote ondernemingen, concentreeren de gedachten der bestuursmannen op één punt bezuiniging. Hoogst nood zakelijke ondernemingen, instellingen, enz. worden uitgesteld of van de baan geschoven om het niveauverschil der financiën te herstellen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 347