318 Tusschen willen en uitvoeren ia echter een groot verschilWant, ziet men niet, dat waar de theorie in vele opzichten geen bezwaren kent, de practijk daarentegen ze bij honderdtallen te gemoet komt? Bezuiniging is gemakkelijk, doch het te doen zonder persoonlijke of algemeene belangen en dus ook 'a Lands belang te schaden, gaat zeer moeilijk. Ziet men aan den eenen kant bezuinigingen doorvoeren, aan den anderen kant daarentegen ziet men met milde hand gratificatiën toe kennen en te hooge bezoldigingen bestendigen, die reeds lang tot het verledene hadden moeten behooren. Neemt men van dezen wat af, den volgenden keer geeft men het aan genen. En niet omdat men het hier best kan missen en het daar broodnoodig heeft, (gebeurde het maar zoo) maar alleen omdat men voldoen wil aan de bezuini gingswoede en ook omdat wij nu eenmaal niet leven kunnen zonder bepalingen en voorschriften. Is er hier wat overgebleven, goed, daar zullen we wat er bij doen en vlug de bepaling daartoe is er al want het papier is nu niet geduldig, integendeel het wacht met ongeduld. Wellicht ben ik wat kortzichtig; maar een vaste hand en een leidende gedachte kan ik er niet in zien. Weigert men hier een ton om een troep van 200 man een betere huisvesting te bezorgen die bovendien meer dan noodig is daar staat men meer dan een ton toe, ook voor huisvesting, doch niet voor 200 man, maar slechts voor één persoonnatuurlijk zonder te weten, dat er nog eene suppletoire begrooting bij zou komen, omdat men zich nu weer eens verrekend heeft 1). Indien men de couranten bijhoudt en één, slechts één jaar, de verleende gratificatiën optelt, dan staat men versteld over het enorme bedrag. Niet, dat ik er iets op tegen heb, dat H. H.die bij hun ambt eene andere functie waarnemende, voor hunne prijzenswaardige plichtsbetrachting eene gratificatie ontvangen. Neen, volstrekt niet! Ik vind zoo iets dikwijls niet meer dan billijk, hoewel niet nood zakelijk in onzen tijd maar toch vraag ik me af, waarom die personen wel en zooveel anderen, tot andere takken van dienst be hoorenden, niet! 1) Deli.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 348