320 Is het dus een plicht van den staat de officieren van een vredes- leger aldus te behandelen, grooter plicht wordt het, dat zelfde beginsel te handhaven, wanneer die staat zich de weelde veroorlooft er een koloniaal leger op na te houden. En nog wel een leger, dat bijna elk jaar heeft te strijden en belangen heeft te verdedigen, die voor geen millioenen zijn te verkrijgen. Een geheele herziening der traktementen (en pensioenen) der ver schillende wapens en diensten is alleszins gewenscht. Strengheid, rechtvaardigheid en billijkheid moeten de factoren zijn, waaraan elk goed geordende staat zijne handelingen toetsen moet. Als beginsel moet worden aangenomen, dat elk officier de olficieren van gezond heid en apothekers niet uitgesloten als 2e luitenant begint. Mij dunkt, dat het den officieren van gezondheid weinig kan schelen of ze beginnen als 2e dan wel als le luitenants. Het is maar de vraag, hoe de betaling is Verder zal in 't algemeen een ieder met hetzelfde traktement moeten beginnen. Slechts op de officieren van gezondheid zou mtn eene uitzondering kunnen makeo, omdat zij, in 't algemeen door hun ne studies, ouder in leeftijd hunne carrière beginnen dan de andere officieren. En als men dan bij de vaststelling van het begintraktement, aan neemt, dat het inkomen, dat de infanterie tegenwoordig geniet, te laag ie, in vergelijking met de diensten, die zij presteert, dan zal men met weinig moeite tot eene bevredigende oplossing kunnen komen, zonder de belangen der andere wapens en diensten te benadeelen. Het gewicht der diensten en het aantal of de veelzijdigheid der diensten, moet verder slechts eenig gewicht in de schaal leggen omtrent het meer of minder salaris genieten en mag niet afhankelijk worden gemaakt van het verschil in studie, kennis, enz. Men begrijpe mij goed: Ik beweer, dat het verschil in ontwikkeling, kennis, enz., en bloc niet is uit te maken en dat het daarom niet aangaat dat verschil als vasten maatstaf aan te nemen. Individueel is dat slechts mogelijk en daarom is het goed en billijk, dat slechts de besten, de meest geschikten en de ijverigsten de meest voordeelige betrekkingen kunnen erlangen. In eiken tak van dienst moet de gelegenheid bestaan het inkomen door ijver en kunde te vermeerderen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 350