23 staat in oorlog te komen; men moest de Boeren daartoe provoceeren. Zoo werden de Kaffers aan de grenzen evenals de mijnarbeiders eerst ter sluiks, daarna meer openlijk van vuurwapenen voorzien. De Vrijstaters de ernst van het gevaar inziende, legden beslag op eenige wagens met geweren een eisch van schadeloosstelling door de Britsche autoriteiten aan de Kaap liet zich niet wachten. De volksraad on machtig om de zaak met het zwaard te beslissen, gaf toe, doch vaar digde gelijktijdig den president af om in Londen het goed recht te beplei ten. De Engelsche minister moest het gepleegde onrecht erkennen en gaf last tot het uitkeeren van eene schadeloosstelling van 90 000 pond sterling. Deed de houding der regeering in het moederland de hoop ont staan, dat men daar eene herhaling van het gebeurde niet wenschte, al spoedig bleek, dat ook daar de wil tot eerlijk handelen gemist werd. De toenmalige minister van koloniën Lord Carnarvon droomde zich een vereenigd Zuid-Afrikaansch rijk en om daartoe te komen, moest den republieken hunne onafhankelijkheid worden ontnomen. Het waren weder de Kaffers, die te baat werden genomen om tot het doel te geraken. Transvaal was in oorlog met de Zoeloe's, een Kafferstam, en juist toen die kamp eene voor de Boeren gunstige wending had genomen, verklaarde Engeland de Transvalere niet in staat den oorlog tot een goed einde te brengen, beweerde daarin een gevaar te zien voor zijn eigen gebied en lijfde de Transvaal om die reden eenvoudig in (12 April' 7 7). Vergeefs werd geprotesteerd zoowel in Kaapstad als in Londen, en ten einde raad besloten de Transvalere zich recht te verschaffen. Den 16en December 1880 brak de oorlog uit, die met den vrede van Langsnek, 23 Maart 1881, eindigde, dank zij het drijven van den edelen Gladstone. Bij de conventie van Londen, 1884, werden de bepalingen van het vredesverdrag in gunstigen zin voor de Transvaal, sedert Zuid-Afrikaansche republiek, herzien en aangevuld, en ver klaarde Engeland zich alleen bevoegd tot controle op de buitenlandsche betrekkingen. Inderdaad liet Engeland sedert de republieken langen tijd met rust, de welvaart steeg van jaar tot jaar en ware het niet, dat de ontdek-

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 35