334 lijkheden van het transport over zee, groot paardenverlies gedurende den overtocht, enz. aan artillerie steeds betrekkelijk zwak zal zijn. Zonder te bespreken hoe de organisatie der bereden artillerie zou moeten zjjn, willen wij trachten voor dat wapen een materieel te ont werpen, dat aan de eischen des tijds voldoet. In de eerste plaats zullen wij ods daartoe bezighouden met de veldartillerie. Het kanon van 7 c.M. L: A. kan niet geacht worden te voldoen aan de eischen, welke men aan een modern veldgeschut stelt. Al mogen zijne ballistische eigenschappen in engeren zin, d.w.z. die, welke de trefkans van het volle projectiel beheerschen, in geen opzicht iets te wenschen overlaten, het maakt overigens tegenover buiten- landsch materieel een vrij droevig figuur. Bij den tegenwoordigen stand der industrie toch is het zeker, dat elk der groote artilleriefabrieken een vuurmond levert, waarvan het volle projectiel op de verschillende afstanden minstens dezelfde tref kans heeft als die van het kanon van 7 c.M. L. A.; in de praktijk kan men die trefkans derhalve evenredig stellen met den graad van nauwkeurigheid, waarmede telkens gericht wordt, d.w.z. met de geoe fendheid der bediening. Van het grootste belang is de werkingssfeer van het hoofdprojec tiel der veldartillerie, de granaatkartets, welke bepaald wordt door de eindsnelheden op de gevechtsafstanden en de inwendige inrichting, en derhalve door het projectielgewicht, hetwelk in verband met het kaliber en de aanvangssnelheid de eindsnelheden beheerscht, terwijl het projectielgewicht, op zich zelf beschouwd, van groot belang is, daar het aantal mee te voeren schoten ervan afhangt. Het spreekt voorts van zelf, dat de veldartillerie eene groote be weeglijkheid moet bezitten, welke bepaald wordt door het gewicht van het aangespannen stuk. Ten overvloede stellen wij nog den eisch, dat het kanon een snel vuurkanon moet zijn, ingericht voor het gebruik van rookzwak buskruit. Het sluitstuk moet dus voorzien zijn van eene span-, aftrek- en uitwerpinrichting, de vuurmond moet ten opzichte der affuit eene kleine zijdelingsche bsweging kunnen ondergaan, terwijl een remtoestel den terugloop nagenoeg geheel opheft. De gasafslui- ting wordt verzekerd door metalen hulzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 364