335 Wij zullen hieronder de noodige gegevens voor ons ontwerp bepalen. Gewicht van het aangespannen stukvan den voorwagen en van het afgelegde stuk. Een geheel uitgerust stuk van 7 c.M. L. A. weegt 1165 E.G. (1), hetgeen in verband met ons paardenmateriaal en het terrein vrij wel als een maximum te beschouwen is. De bij eene batterij ingedeelde caissons (2) behooren dezelfde mate van beweeg lijkheid te hebben als de stukken zij en voornamelijk geldt dit voor de eerste drie nummers vormen een iotegreerend deel van de batterij, dat de stukken overal en in denzelfden gang moet kunnen volgen. Als grondslag voor onze beschouwingen nemen we voor het aangespannen stuk en den caisson een gewicht van 1100 E.G. aan, welk gewicht over voor- en achterstel verdeeld moet worden. In het algemeen verdient het in het belang der beweeglijkheid aanbeveling de achtsras van vierradige voertuigen meer te belasten dan de vooras, daar de voor-raden het spoor moeten vormen. Maar bovendien is hier een factor van tactischen aard van groot belang. Het voorstel toch dient tot vervoer van het achterstel en tot berging van munitie, gereedschappen, e.d. Daar de munitie alleen voor de eerste schoten uit de voorwagens, doch overigens in den regel uit de caissons genomen wordt, wordt het gewicht van den geheel uitge- rusten voorwagen niet in de allereerste plaats beheerscht door het gewicht van het aantal der mee te voeren projectielen, terwijl het aan den anderen kant uit een ballistisch oogpunt voordeelig is het gewicht voor het afgelegde stuk niet te klein te nemen (3) Yoor het gewicht van den geheel uitgerusten voorwagen nemen wij alzoo 40°jj van dat van het geheele stel, dus 440 E.G., zoodat het afgelegde stuk 660 E.G. wegen zal. Daar het alle aanbeveling verdient als voorwagens voor de stukken en voor de caissons hetzelfde voertuig te bezigen wat dan ook overal geschiedt blijft voor den caissonachterwagen beschikbaar 660 E.G. Het stelsel om voor- en achterstel der caissons volkomen gelijk 1) Alle gegevens en opgaven betreffende het kanon van 7 c.M. L. A. zijn ontleend aan de Aanwijzing omtrent de Inrichting en het Gebruik van het kanon van 7 c.M. L. A." en aan de Art. O. 1894 No. 8. 2) Misschien wordt mettertijd de omslaohtige benaming gekoppelde voorwagen" hoewel taalkundig juist vervangen door de eenvoudige „caisson". 3) Zie ook Langlois. L' Artillerie de campagne en liaison avec les autres armes. I.p. 118.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 365