24 kiDg van rijke goudvelden de hebzucht van Engelsche kapitalisten, aan wier spits de beruchte Rhodes, hadde opgewekt, wellicht zou nog eeuigen tijd de toestand van rust hebben voortgeduurd. Wij zeggen „eenigen tijd", want juist de rijkdom aan mineralen moest, zoodra tot exploitatie werd overgegaan, nieuw leven aan de repu blieken schenken. Naast landbouw en verteelt zou de industrie werk krachten eiechen, de ontwikkeling van de jonge republieken moest eene andere richting uit, zou zich een breeder bed vormen en als noodzakelijk gevolg van dat alles zou de beteekenis der beide staten snel stijgen, zij zouden binnen weinige jaren de Kaapkolonie overscha duwen en dat nu was Engeland een doorn in 'toog. Dat zou te veel zijn, de verachte Boeren zouden eene macht krijgen, die Engeland zoo gaarne zelf bezat. De Chartered Company, die schatten gelds had verspild voor haren ongerechtvaardigden oorlog tegen de Matabelen, wier inrichting meer geld kostte dan uit de zeer matige productie kon bestreden worden, wierp het oog op de goudvelden in de Transvaal, waarvan de opbrengsten wer kelijk zoo groot waren als de aandeelhouders der Chartered verlangden. Wat de afloop zou geweest zijn als de Jameson's raid gelukt ware, is licht te raden. De wijze waarop de Britsche Regeering de deel nemers aan dien rooftocht heeft behandeld, bewijst wel haren grooten spijt overhet echec. Waar de roofridder met de kous op den kop kon teruggaan van waar hij gekomen was, trachtte de diplomaat langs anderen weg het doel te bereiken. Ontevredenheid onder de uitlanders werd vlijtig gekweekt, stemrecht geëischt waar krijgsdienst werd geweigerd, en hoe gegrond de grieven der uitlanders waren, bewijst wel, dat niet- Engelsche uitlanders zich vrijwillig tot commando's vereenigden om de gelederen der Boeren, der beweerde onderdrukkers, te versterken. Chamberlain stelde eischen, drong steeds aan op spoedige afdoening, maar stelde zijn eigen antwoorden vaag en liet ze lang uitblijven, terwijl inmiddels het eene transportschip na het andere troepen in Zuid- Afrika aan land zette. Was het Transvaal, dat den oorlog verklaarde. ...-.? Omtrent de bezetting van verschillende landstreken in Zuid-Afrika

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 36