348 In het Zwitsersche ontwerp wordt voor een projectiel van 5,8 K.G. een nuttig vermogen van 50 °/0 geëischt; wij achten een dergelijk bedrag wel wat hoog, en daar one ontwerp-projectiel lichter is, nemen wij dus aan 45 °/0 en hebben derhalve 2,34 K.G. voor de kogelvul ling beschikbaar. Daar de eindsnelheden voor de kogels een gewicht van 11 G. toelaten, zal de G.K. alzoo 213 kogels bevatten. Dit aantal blijft beneden de 250 kogels (en springstukken), welke Rohne verlangt, opdat de dichtheid van den spreidingskegel op 2500 M. 1,25 bedraagt, waardoor hij met één gunstig springend projectiel de halve bediening van een stuk buiten gevecht hoopt te stellen. Haast de G.K. staat de brisante granaat, waarmee de veldartil lerie eveneens uitgerust moet zijD. Wel geelt het vuur met deze projectielsoort niet altijd, wat het belooft, maar zeer waarschijnlijk oefent ze een grooten moreelen indruk uit. Zijn bovendien de buizen zoodanig verbeterd, dat men de verschillende springpunten zeer dicht om het gewilde groepeeren kan, dan zal in vele gevallen het succes niet uitblijven, vooral tegenover gedekte doelen. Yoorloopig mogen ze echter niet meer dan 10°/o ^er geheele munitieuitrusting vor men, wanneer tenminste de G.K. bij het inschieten gebruikt kan worden en zoo sterk is, dat ze, evenals de bovengenoemde Darman- cier- en Canet-projectielen, tegen weerstandbiedende doelen kan wor den gebezigd. Het is verder noodzakelijk, dat beide projectielsoorten hetzelfde gewicht (5,2 K.G.) hebben. De kartetsen kunnen, evenals in Frankrijk, Duitschland en Oos tenrijk, vervallen. Recapitulatie. Vergelijking tusschen de elementen van het be staande 7 c.M. L. A. kanon, de ontworpen 7,5 c.M. en het Zwitser sche ontwerp. ELEMENTEN. 7 c.M. L. A. Ontwerp- 7,5 c.M. Zwitsersche ontwerp. Kaliberc.M. 7,5 7,5 7,5 Gewicht van het projectiel K.G. 4,373 5,2 5,8 Belasting op de dwarsdoorsnede (per c.M2)G. 99,0 117,7 131,2

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 378