25 door de Engelschen zij het volgende aangeteekend. Ia 1814 ging de Kaapkolooie definitief in hunne handen over, Natal ontnamen zij den Boeren in 1843, West Griqualand en Basoetoland vermeesterden zij respectievelijk in 1877 en 1890. Yan uit Beetsjoeana, in 1885 geannexeerd, breidden de Engelschen hun gebied in Noordeljjke rich ting steeds uit; in 1889 werd Rhodesia door hen bezet. Thans beslaat hun gebied eene oppervlakte van 2.455.000 K.M2 met eene bevolking van 6,5 millioen zielen. Kaapstad, de hoofdstad der Kaapkolonie, is de bestuurszetel van den Gouverneur. In Kaapland, dat eene bevolking heeft van 1,5 millioen zielen, bestaat het blanke element uit 140.000 Engelschen, 350.000 Boeren en 20.000 lieden van andere nationaliteit. Men ziet, dat de Engelschen hier verreweg in de minderheid zijn. Door middel van eene spoorlijn, die langs de Westelijke grenzen van den Oranje Vrijstaat en Transvaal loopt, is Kaapstad verbonden met de hoofdstad van Rhodesia, Boelawajo, als terminus, terwijl Hopetown, Kimberley, Taungs, Vrijburg en Mafekiug mede aan die lijn gelegen zijn. Twee andere lijnen, n.l. die van Port Elizabeth langs Middelburg naar Colesberg met eene zijlijn van Alicedal naar Port Alfred, en die van East London naar Bargeradorp sluiten bij Springfontein bij elkaar aan en verbinden aldus den Oranje Vrijstaat en de Zuid-Afrikaansche Republiek met de Kaapsche havens. Geven we thans nog eene beknopte schets van de beide republie ken, dan gelooven we de lezers voldoende op de hoogte te hebben gebracht om de huidige gebeurtenissen in Zuid-Afrika te kunnen volgen. Deel uitmakende van de Zuid-Afrikaansche hoogvlakte worden beide gemeenebesten in het Oosten begrensd door de hooge bergketens, die het plateau van de kuststrook 't Portugeesche gebied, Natal en Kaf- fraria scheiden. De toegang van die zijde is uit den aard der zaak aan grootere moeilijkheden onderhevig dan van het Westen, waar de grenzen geheel open zijn. In het Oosten worden de republieken begrensd door Gasaland, (Portugeesch), Zoeloeland en Natal. De hooge bergrug, die zich aan den Oostelijken rand van meergenoemd plateau verheft, vormt hier

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 37