356 Door hunne opstelling Noordwaarts van Colesberg waren de fede ralen zeker van de toegangen naar den Vrijstaat en dat was het doel. Doch toen de nieuwe bevelhebber, generaal Clements, blijken had gegeven geen voorstander te zijn van agressie, begonnen de Boeren op hunne beurt aanvallend op te treden. Niet lang duurde het, of huone lagers bevonden zich weder tusschen Colesberg en Rensburg. Generaal de la Rey bracht zijne beide vleugels voorwaarts en be dreigde Clements met eene insluiting. Reeds den 12«n was de Engelsche linkervleugel bij Maidershoeve, de rechter- ten Zuidoosten van Coles berg in hevig gevecht gewikkeld. De hoofdmacht der Boeren stond toen bij Achtertang. Den 13en werd wederom hevig gevochten bij Rensburg, de Engel- schen weken in de richting van Arundel. Twee compagnieën van het Wiltshireregiment, welke in den avond van dien dag op het tooneel van den strijd verschenen en afgezonden waren om Clements te ver sterken, vonden op de plaats van bestemming gekomen een van eenen wanordelijken terugtocht getuigend verlaten bivak. Toen zij 's anderen daags wilden terugkeeren om zich bij de overige troepen aan te sluiten, werden zij onverwachts door de Boeren aangevallen. Een kort gevecht, een wanhoopsdaad gelijk, volgde, toen gaven de Engelschen, die slechts 140 in getal verre in de minderheid waren, zich over. Dat Clement's échec en terugtocht in Engeland een levendige vrees deed ontstaan, dat de Boeren ook weldra Nauwpoort zouden bedreigen, behoeft nauwelijks vermeld, noch welke beteekenis dit punt had. Een blik op de kaart leert, dat met de occupatie van Nauwpoort, 150 K.M. van de Aar, er reden bestond vrees te koesteren, dat het hoofd leger onder den algemeenen bevelhebber van zijn basis, Kaapstad, zou worden afgesneden. Deze vrees dreigde bewaarheid te worden, want den 2O0n was de telegrafische verbinding tusschen Nauwpoort en Arundel verbroken en had eene schermutseling met de Nieuw-Zeelanders plaats ten Westen van Arundel. Den 240n werd zwaar gevochten, nadat den vorigen dag de Boeren zich bij Kuilfonteinshoeve en in de heuvels, 11 K.M. ten Westen van Arundel, hadden vertoond en door een aan val in 't front, gepaard aan eene bedreiging in den rug, hunne stel lingen hadden opgegeven, om er zich echter denzelfden avond weder

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 386