357 in te nestelen. De aanval der Engelschen den 24en op de stellingen der federalen bij Kuilfontein en op den Vaalkop kostte den Engelschen zware verliezen en had geen resultaat, want de Boeren wisten zich in hun posities te handhaven. Intusschen waren in den Vrijstaat gebeurtenissen voorgevallen, die het noodzakelijk maakten daarheen zoo snel mogelijk versterking te laten oprukken. Wij doelen hier op de vervolging van generaal Cronjé, die op overgave uitliep. Deze gebeurtenissen dwongen de la Rey, de Wet en Schoeman hunnen triomftocht naar het ZuideD te staken en zich aan den rechter oever bij Norvalspont samen te trekken, Colesberg dus weder prijs te geven. Eene voldoende sterke macht bleef achter bij Norvalspont, het gros trok onder de la Rey en de Wet den Vrijstaat in, Cronjé te hulp. Hierdoor was het aan Cle ments mogelijk den 27en Rensburg en den volgenden dag Colesberg te bezetten zonder op tegenstand te zijn gestuit. Van dit succes werd in de Engelsche bladen natuurlijk de noodige ophef gemaakt. In het Oosten van de Kaapkolonie, waar Gatacre zijne troepen bij Stormberg in het verderf had geleid, hadden de Engelschen van uit hun kampen te Sterkstroom en Boestnanshoek herhaaldelijk patrouil les van meerdere of mindere sterkte uitgezonden, vooral ook naar het Oosten in de richting van Dordrecht, terwijl de Boeren immer zorgden 't contact met Gatacre te bewaren. Den 31en December geraakte een patrouille uit het door de Engel schen bezette Dordrecht op 8 K.M. ten Noorden van genoemde plaats in een schermutseling met een commando Boeren. Nadat deze eenig geschut ontvangen hadden moesten de Engelschen het veld ruimen. Een aanval op de bezetting den zelfden dag door de federalen gedaan, werd afgeslagen. Den 3en Januari bezetten de bondgenooten Molteno en Cyphergat, niet ver van het vooruitgeschoven kamp der Engelschen bij Boesmans- hoek en dwongen door deze manoeuvre Montmorency Dordrecht met zijne troepen te verlaten. Het gevecht in het front van het kamp te Boesmaushoek was van weinig beteekenisw Door de uit Sterkstroom toegezonden versterkingen waren de Engelschen in staat de Boeren terug te drijven. Montmorency, die zooals we opmerkten Dordrecht had ontruimd,

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 387