26 eene natuurlijke barrière. De Vaal, eene zijrivier van de Oranjerivier, die de grens tusschen beide republieken vormt, scheidt den Zuid- Oostelijken hoek van de Transvaal van Natal en vormt alzoo één der zjjden van de wig, welke zich tusschen Oranje Vrjjstaat en Trans vaal dringt. Aan de andere zijde der wig verheffen zich de Drakens- bergeD, die mede eene natuurlijke en zeer lastig te overschrijden grens tusschen den Oranje Vrijstaat en Natal uitmaken. Van Basoetoland, Zuidelijk van Natal gelegen, wordt de Oranje Vrijstaat gescheiden door de Caledoo, mede eene zijrivier van de Oranjerivier, welke laatste grootendeels de Zuidelijke grens van den Vrijstaat vormt. In het Westen grenzen aan het gebied der Boeren West-Griqualand en Beetsjoeanaland, terwijl in het Noord-Westen en in het Noorden de Limpopo de Transvaal scheidt van Beetsjoeanaland en Matabelaland. Het aldus aan nagenoeg alle zijden door Engelsche koloniën be grensde gebied der Hollandsche republieken vindt met de buiten wereld een vrij ruime gemeenschap, althans naar die zijde, waar de behoefte daaraan zich het meest doet gevoelen, dus naar het Oosten. Tal van bergpassen verleenen hier den toegang tot Natal en daarmede de communicatie met de zee. De voornaamste dezer passen is de van Reenenspas, waardoor thans eene lijn ligt, die Bethlehem ver bindt met Ladysmith. Naar het Noorden gaande, heeft men verder den Muiiers-, den Sunday-, den Cundycleugh-, den de Beers- en den Bothaspas, welke laatste leidt van Vrede naar New Castle, het ont moetingspunt van drie belangrijke wegen. Daar toch komen behalve de reeds genoemde nog de weg naar Majuba en die naar Utrecht samen. Ten Zuiden van den van Reenenspas vindt men den Bezuidenhoutpas, terwijl in het Oosten van de Transvaal door de bekende Komatipoort verbinding wordt verkregen met de Portugeesche haven Lorenzo Marquez (Delagoabaai). Eene nagenoeg volgens de lengteas van het gebied der Boeren aangelegde spoorlijn loopt van Pietersberg, in het Noorden van Trans vaal, langs Rijkstroom, Pretoria, Natalspruit, Kroonstad, Bloemfontein naar Springfontein, het punt waar de lijnen, van Port Elizabeth en East London samenkomen. Heeft langs die lijn het verkeer met twee voorname havens der Kaapkolonie plaats, de lijn, die dicht langs de Westlijke grens der Boerenstaten loopt en Kaapstad met

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 38