361 Theebus te bezetten is ons niet bekend. De censor waakte er wel voor, dat geen berichten van het oorlogsterrein werden gepubliceerd. Noch Roberts, noch zijn chef van den staf, Kitchener of Khartoum, hadden veel met oorlogscorrespondenten op en het kwaad, dat die heeren in de eerste maanden der campagne indirect gebrouwd hadden, gaf beiden leiders geen reden om van gevoelen te veranderen. Was het Robert's plan om den Vrijstaat langs verschillende wegen binnen te dringen door Clements, Kelly Kenny en Gatacre met Brabant achtereenvolgens te Norvalspont, Bethulie en Aliwal over de rivier te doen trekken De latere gebeurtenissen pleiten wel voor deze onderstelling. Heeft werkelijk zulk een plan bestaan, dan is het toch belangrijk gewijzigd vóór er uitvoering aan gegeven werd, want Kelly Kenny is niet daar, doch bij Oranje Riverstation van oever verwisseld. Wat o. i. de aanwezigheid van de 6e divisie bij Theebus beter zou kunnen verklaren, was de noodzakelijkheid gewapend te zijn tegen een eventueel krachtig offensief der federalen met de onvermijdelijk daaraan verbonden hoogst ernstige gevolgen. Volgens deze meening zou Kelly Kenny dan als reserve hebben gereed gestaan om naar om standigheden of Clements, óf Gatacre dan wel beiden gelijktijdig bij te staaD. En is deze meening juist, dan laat zich ook begrijpen, dat genoemde generaal geen daadwerkelijk deel heeft genomen aan de actie in het Noorden der kolonie, dat hij even snel van dit gedeelte van het oorlogsterrein verdween als hij er onverwacht was komen opduikeD. In het laatst der maand Januari toch luidde het bericht, dat Kelly Kenny met zijne divisie, waarvan twee bataljons aan Clements waren afgestaan, Theebus had bezet en medio Februari verneemt men, dat hij Cronjé achter de hielen zat. Zooveel is zeker, dat zijne divisie niet in actie is geweest tijdens haar verblijf in de Kaapkolonie, dat door haar geen poging is gedaan om haren marech van den basis- via Middelburg naar Steynsburg door het Bamboegebergte voort te zetten naar Stormberg. Gatacre heeft 't blijkbaar alleen moeten klaarspelen met zijne collega Kelly Kenny als moreelsteuntje in den rug. Kolonel Brabant, (met den titulairen rang van brigade-generaal)

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 391