362 had echter Gatacre's ruitermacht aanzienlijk versterkt en werd al dadelijk den 26en gebruikt voor eene verkenning naar het Westen om contact te krijgen met de door Clements uitgezonden patrouilles, welke tot Steynsburg waren doorgedrongen. Den 7en Februari had er weder een treffen plaats tusschen de Boe ren en een vooruitgeschoven Eogelsch detachement bij Molteno. Nadat dit met 200 man en een paar kanonnen versterkt was geworden, trokken de federalen af in de richting van Jamestown. Tien dagen later raakte Brabant met hen slaags nabij Dordrecht; naar 'c heette hadden de Boeren daar voortdurend versterking ontvangen. Brabant moest na een strijd van acht uren het veld ruimen met verlies van een twintigtal menschen, w.o. twee officieren gesneuveld. Den 25en Februari deed het verkenningskorps van den kapitein Montmorency een aanval op stellingen der Boeren 5 K.M. ten Oosten van Molteno. De aanval werd afgeslagen, Montmorency sneuvelde, evenzoo overste Hamskier, terwijl 14 verkenners werden gevangen genomen. Meer succes had Brabant, die den 26en Jamestown op de Boeren veroverde en juist een week later hen uit Dordrecht verdreef na scherpe gevechten om den Labuschagesnek, waarop de Boeren zich hadden verschanst. Van Engelsche zijde heeft men niet verzuimd, dat succes een moeilijk behaalde overwinning te noemen. Men hou- de echter wel in 't oog, dat de gebeurtenissen in het Westen van den Vrijstaat de federalen gedwongen hadden hunne krijgsmacht in de Kaapkolonie sterk te verminderen, zoodat wat Brabant tegen over zich gehad zal hebben juist genoeg geweest zal zijn om zonder kleerscheuren, d. w. z. met behoud van trein en kanonnen, kalm den terugtocht te kunnen ondernemen. Zoo geschiedde het ook. Toch snoefde Brabant erop hunne stellingen genomen te hebben, zonder er echter bij te voegen, dat de Boeren deze in volmaakte orde had den prijs gegeven. Evenals Dordrecht werd ook Stormberg ontruimd, doch ook al weer uit vrijen wil, want toen Gatacre den 2en Maart eene verken ning daarheen deed, werd hij gedwongen van de doorzetting ervan af te zien. Eerst den 5eu kon hij Stormberg bezetten zonder dat het hem één man kosttede Boeren waren reeds Noordwaarts getrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 392