363 Twee dagen later werd op gelijke wijze Burghersdorp geoccupeerd. De terugtocht der federalen uit de Kaapkolonie was algemeen. Zoo was, nadat Roberts, daartoe in staat gesteld door de belangrijke versterkingen uit verschillende gedeelten van het Britsche rijk naar Zuid-Afrika gezonden, met krachtige hand de leiding op zich had genomen, eene verandering in den toestand gekomen, de oorlog eene nieuwe phase ingetreden. De inval in de Kaapkolonie heeft niet dat gevolg gehad, hetwelk de federalen er zich van hadden voorgesteld, de algemeene opstand van het Hollandsche element was niet uitgebroken. Het eenige wat men bereikt had, was het partijkiezen van eenige duizende Kaapsche broeders mogelijk te maken. Ook, en dit is niet van belang ontbloot te achten, had men het eigen gebied gedurende de eerste vier maanden van den strijd voor de verschrikkingen van den oorlog kunnen vrijwaren. Zeiden wij boven, dat de Boeren in de Noordelijke streken der Kaapkolonie in aftocht waren, er dient in 't oog te worden gehouden, dat de Oranje rivier nog niet was overgetrokkeu en dat dus nog een deel der binnen de kolonie gevallen Boeren enkele punten ten Zuiden dier rivier bezet hield. Verlaten we thans dit gedeelte van het oorlogstooneel om ons bezig te houden met het "Westelijke, waar we Methuen in zijn kamp aan de Modderrivier na zijn wederwaardigheden bij Magersfonteiu hebben achtergelaten. Wel Verre van in staat te zijn tot hernieuwd aanvallend optreden, had hij zich genoodzaakt gezien zich in zijn kamp te ver schansen en daarin te wachten tot versche troepen zjjn leger zouden hebben versterkt. Zijne positie was uit den aard der zaak vrij onaangenaam, en kon dat in de hoogste mate worden indien Cronjé de rol van verdedi ger wenschte te verwisselen met die van aanvaller. Zulks gebeurde echter niet, het zoude in strijd zijn geweest met de wijze van krijg voeren door de ouderen onder de Boerenaanvoerders gehuldigd. Dezen toch verkozen een krachtig defensief boven een offensief, dat, gelet op 't beperkt aantal strijders, zeker niet te miskennen nadoelen in zich sloot, doch op het juiste oogenblik genomen, den Boeren in staat zoude gesteld hebben de vruchten te plukken van de den tegenstander

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 393