365 De toeleg mislukte en onverrichter zake kon Babington voor de tweede maal kampwaarts keeren. Eenige hoeven, welke den Boe ien tot kwartier hadden gestrekt, moesten het ontgelden. Dergelijke daden van ruw en noodeloos geweld zouden volgens de Engelsche correspondenten der pacificatie bevorderlijk zijn! Den 16en maakte Methuen eene openlijke verkenning, tegen den linkervleugel der Boerenstelling, van waaruit het vuur eerst geopend werd toen de Engelschen den terugtocht ondernamen. Yeel bijzonders viel er, zooals we reeds mededeelden, in de maand Januari niet voor. Op den 28en kwam de generaal Macdonald in het kamp te Modderrivier aan en aanvaardde daar het bevel over de brigade Hooglanders als opvolger van Wauchope. In het kamp der Boeren stond het op dat tijdstip met den gezondheids toestand minder gunstig; er waren gevallen van typhus voorgekomen. Waarschijnlijk om de aandacht der Boeren af te leiden van de ware richting, die men tot ontzet van Kimberley en tot het terugdrijven van Cronjé dacht in te slaaD, rukte generaal Macdonald den 2eu Februari van uit het kamp met zijne brigade, waaraan twee veldbat- terijen waren toegevoegd, naar het Westen en nam positie bij Koe- doesbergdrift. Een deel van zijne macht verschanste zich op den Zuidelijken rand van het plateau, eene andere afdeeling beschermde de drift en was daartoe in tweeën gesplitst, zoodat zoowel op den linker- als op den rechteroever eene bezetting aanwezig was. Door deze manoeuvre zag Cronjé zich genoodzaakt een deel van zijne, in eene halvemaan vormige stelling met Spijtfontein als centrum, gelegerde macht naar het Westen te detacheereD. Den 7en bezette een commando federalen den Noordelijken rand van den Koedoesberg en beschoot Macdonald's schansen. Vervolgens werd eene vastberaden poging gedaan om de Engelschen terug te drijven. Hoewel men daarin niet mocht slagen, zag Macdonald zich toch verplicht om versterking te seinen. Generaal Babington verliet dan ook in den loop van den dag het kamp met een regiment cavalerie en twee veldbatterijen en sloot zich bij Macdonald aan. Hoewel, naar luid van Engelsche berichten, de Boeren door de vereenigde troepen zouden zijn teruggeslagen, was Macdonald toch gedwongen de positie prijs te geven en met zijn collega het kamp Dl. II, 1900. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 395