366 van de Modderrivier weder op te zoeken. Den 90n was de geheele macht daar teruggekeerd. Omstreeks dit tijdstip schijnt lord Roberts te Modderrivier te zijn aangekomen. Den juisten datum van zijn komst aldaar kunnen we niet opgeven. De censor zorgde wel, dat aan des generaals last om zoo min mogelijk van de plannen en bewegingen te laten uitlekken, werd voldaan. De oorlog trad met Robert's verschjjning op het Westelijk tooneel een nieuwe en hoogst belangrijke phase in. Energiek werd het te Kaapstad ontworpen plan ten uitvoer gelegd, en met succes. Het ontzetten van Kimberley was niet langer hoofddoelneen, het moest door de Boeren prijsgegeven worden als gevolg van Robert's inval in den Yrjjstaat. Onmiddellijk na hunne aankomst te Kaapstad hadden Roberts en zijn chef van den staf, Kitchener, zich aan het werk gezet om in den toestand de door Engeland zoo vurig begeerde verandering te brengen. Aan de op de verschillende punten gelegerde troepen werd last gegeven tot nader order van het offensief af te zien en de actie te bepalen tot het strikt noodzakeljjke. Naar de Oranje rivier werden de steeds toevloeiende versterkingen gezonden en alles voorbereid om den opmarsch in den Vrijstaat van uit Modderrivier onafhankelijk van den spoorweg langs de Westgrens te kunnen onder nemen. Zoo verzamelden zich in het laatst van Januari tusschen de Aar en Modderrivier de l6, 76 en 9e divisie onder de generaals Methuen, Tucker en Colvile, werd French van Colesberg daarheen opgeroepen met zijn cavalerie en rijdende artillerie en kreeg ook Kelly Kenny, last om met het grootste gedeelte zijner divisie de 6e Theebus te verlaten om zich bij Modderrivier onder Robert's onmiddellijke bevelen te kunnen scharen. Hij was het, die de concentratie der troepen mogelijk maakte. Immers, de Engelschen koesterden de grootste vrees, dat de in het Noorden der Kaapkolonie gevallen Boeren erin zouden slagen de communicatie tusschen de Aar en Oranje rivier te verbreken en hun succes op de Britsche troepen bij Nauwpoort en Sterkstroom behaald, gaf tot die vrees wel aanleiding. De komst der 60 divisie maakte het mogelijk stand te houden en gebruik te maken van het spoorwegnet ten Zuiden van dat operatietooneel. Den lleu Februari, juist twee maanden na Methuen's échec bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 396