368 derrivier gelegerde troepen naar het Zuiden op en marcheerden de verschillende afdeelingen van Graspan, Enslin en Honingnestkloof Oostwaarts naar Ramdam. Hier werden aldus geconcentreerd drie divisiën infanterie, een divisie cavalerie, twee brigades bereden infan terie, artillerie, trein, enz. De infanterie bestond uit de 6° divisie (Kelly Kenny), de 76 (Tucker) en de 9® (Colvile). Brigade commandanten waren: bij de 6" divisie, generaal Knox en kolonel Stephenson, bij de 7e generaal Chermside en generaal Wavell, bij de 96 generaal Macdonald (Hooglanders) en generaal Smith-Dorrien. De cavalerie onder generaal French telde 3 brigadesde 1® onder generaal Porter, de 2® onder generaal Broadwood, de 3e onder gene raal Gordon. Bovendien beschikte men over twee brigades bereden infanterie onder de kolonels Hannay en Ridley. De le brigade was samengesteld uit 3 regimenten gardedragonders, karabiniers, Scots Greys, Inniskilling-dragonders en de lansiers uit N. S. Wales; de 2® uit de Household Cavalry, het 10® huzaren en het 12® lansiers; de 3® uit het 9® en het 16® lansiers, Robert's Horse en Kitchener's Horse. Beide laatst vermelde afdeelingen waren regimenten Kaapsche vrij willigers. Kitchener's Horse bleef bij de infanterie. De artillerie, onder generaal Marshall, was gevormd uit 2 brigade divisies veld- en drie idem rijdende artillerie. De divisie telde 3 batterijen. Yerder een houwitserbatterij, vier 4.7 kanonnen en 4 twaalf ponders. De twee laatst genoemde soorten vuurmonden waren marinegeschut. Later kwam daar nog bij een houwitserbatterij en 3 Yickersmaxims. Zonder de gardebrigade, die van Modderrivier naar de Klipdrift marcheerde, bestond de macht, waarmede Roberts den 12®u in den Vrijstaat viel uit 23000 man infanterie, 11000 man cavalerie en bereden infanterie, 98 vuurmonden, 700 voertuigen met 9000 ossen en muilen tot bespanning. Het doel met den inval beoogd, was de stelling van Cronjé, welke zich van Koedoesbergdrift in het Westen tot in de nabijheid van de Klipdrift in het Oosten uitstrekte, langs de Oostzijde om te trekken, Cronjé aldus van zijn basis Bloemfontein af te snijden en tevens tot ontzet van Kim- berley op te rukken, waardoor hij geheel omsingeld zou kunnen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 398