869 Den 13en 'b morgens rukte Kelly Kenny vergezeld van Kitchener, met zijne (de 6e) divisie naar de Watervaldrift in de Rietrivier, 's anderen daags van daar naar Wegdraai. Den 15en zette hij zijn marsch door en bereikte in den ochtend van dien dag de Klipdrift. Hij werd, zooals we terloops reeds Opmerkten, gevolgd door de 9e divisie (Colvile) en de bereden infanterie. De 7e divisie (Tucker) passeerde de Rietrivier bij Kieldrift, rukte op naar Jacobsdal en bleef daar tot den 17en. Een convooi van 180 wagens, dat Kitchener was nagezonden, viel, na den 14en bij Watervaldrift te zijn aangekomen, den 15en bij het overtrekken der rivier den Boeren in handen. De troepen van Weg draai, onverwijld ter versterking toegezonden, één veldbatterij en Kitchener's Horse, later op den dag nog gesteund door de geheele 14° brigade onder Tucker, werden door de inmiddels ook versterkte Boeren teruggeslagen. Dit ernstige verlies mocht Roberts eene waarschuwing zijn voor wat hem te wachten stond als hij de geschiktheid van zijn tegenstan ders voor den kleinen oorlog in twijfel trok. Hoewel de federalen niet bij machte waren de buit gemaakte voertuigen in veiligheid te brengen en zich dus gedwongen hadden gezien ze grootendeels te vernielen, hadden zij toch den vijand een zeer ernstig nadeel toege bracht, want het gemis aan leeftocht deed zich natuurlijk onmiddel lijk gevoelen en kon door de op Cronjé buitgemaakte 78 wagens niet vergoed worden. French, die reeds den 14en 's ochtends bij de Klipdrift was aan gekomen, rukte na het verschijnen aldaar van de 6e divisie, met zijne geheele macht snel naar Kimberley op. Tevergeefs trachtte Cronjé hem tot staan te brengen. Nadat hem het onmogelijke van die po ging gebleken was, deed Cronjé, die zich bij den Oostelijken vleugel zijner stelling ophield, aan de hoofdmacht te Magersfontein den last overbrengen onverwijld met de artillerie op te breken en naar het Oosten te trekken. Hjj wilde trachten den weg naar Bloemfontein te bereiken om Roberts' opmarsch daarheen te beletten. Magersfontein werd ontruimd, de vervolging van Cronjé aangevangen. In den ochtend van den 16™ verrieden zware stofwolken aan de troepen bij de Klipdrift den aftocht van Cronjé's trein. De Kafferberichten

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 399