27 Boelawajo verbindt, kan niet anders dan de welvaart der Westelijke districten ten goede komen. Natalspruit aan de lijn, die het gebied der Boeren van het Noorden naar het Zuiden doorsnijdt, is een knoop van ijzeren wegen. Hier toch komt uit het Zuid-Westen de lijn, die het goud afvoert van den Witwatersrand en het Klerkdorpsveld. Verder een lijntje Oostwaarts naar Boksburg, eveneeris behoorende tot den Witwatersrand, en einde- de lijn, die langs Majuba door de wig naar Port Durban voert. Dtze, waarmede ook de Oranje Vrijstaat verbonden is door de baan Beth lehem, Harrysmith en Ladysmith, is met die van Pretoria naar Lorenzo Marquez voor de Boeren van het hoogste belang. Zonder Durban en Lorenzo Marquez als in- en uitvoerhavens zouden de republieken zich de laatste jaren niet zoo snel ontwikkeld kunnen hebbeD. We vestigen 's lezers aandacht er op, dat de invoer gedurende het jaar '96 ruim 28 maal grooter was dan een tiental jaren te voreD. Naar het eveneens aan goud rijke stroomgebied der Letabu, zijrivier van de Limpopo, is eene spoorlijn reeds gedeeltelijk in exploitatie (van uit Komatipoort), terwijl Lijdenburg op het daar liggende goud veld ook verbonden is met de ljjn Pretoria-Lorenzo Marquez. Do rivieren, de Limpopo met de Olifantsrivier langs de Noordelijke grens van de Transvaal, de Vaal, als grens tusschen beide republieken, en de Oranjerivier, waarvan de Vaalrivier eene rechterzijrivier is, op de Zuidelijke grens van den Oranje Vrijstaat, zijn als verkeerswegen van weinig of geen nut, omdat de waterstand geheel van het jaar getijde afhankelijk en het verval over het algemeen zeer sterk is. Waar de rivieren niet in de behoefte aan water konden voorzien, groef de Boer putten. Kwamen de rivieren de ontwikkeling der republieken tot dusverre weinig ten goede, noodzaakten zij zelfs in het belang der welvaart tot het bouwen van kostbare kunstwerken, men deüke aan de over gangen voor het spoorwegverkeer, voor de bescherming van het Boerenland tegen aanvallen van buiten zijn zij van groote waarde, wijl zij het der bevolking gemakkelijk maken op snelle wijze een tijdelijken staat van isolement te scheppen. Immers, waar de Oranje Vrijstaat uit het Zuiden en Westen, de Z. A. Republiek uit het Westen gemakkelijk binnen te dringen zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 39