370 vermeldende het verlaten van de oude stelling, werden bewaarheid. Onverwijld zond Kitchener de bereden infanterie, welke eerst aan gewezen was om French te volgen, Cronjé achterna met de opdracht hem van uit het Noorden aan te vallen. De brigade Knox rukte gelijktijdig Oostwaarts laDgs den Noordelijken rivieroever om Cronjé in diens rechterflank aan te tasten. De aldus van twee zijden bedreigde Boerenmacht werd door haren bevelhebber op meesterlijke wijze naar eene geschikte stelling geleid. Terwjjl het oonvooi en de artillerietrein rustig Oostwaarts trokken en bij Drieput in lager kwamen, dekte Cronjé die beweging. Op 3 K.M. afstand ten Ê7. O. van de Klipdrift werd de strijd met de Engelschen aangebonden en al vechtende naar het Oosten getrok ken. 's Avonds werd bij Drieput een stelling ingenomen, welke echter in den nacht weder verlaten werd met prijsgeving van de reeds ge noemde 78 wagens: Terecht, doch helaas te laat, liet Cronjé dat groote aantal voertuigen achter. Het langdurig verblijf in de stelling bij Magersfontein had tengevolge gehad, dat vele Boeren, wien verlof geweigerd was, hun gezin geheel of gedeeltelijk in het lager hadden laten komen. Hiertegen bestonden geen ernstige bezwaren zoolang de Boerenmacht ten Zuiden van Kimberley tot taak had eene nieuwe poging van Methuen te keeren en er op groote beweegelijkheid dus minder behoefde te worden gelet. Toen Roberts' optreden Cronjé dwong tot snelle verplaatsing zijner macht, bleek de laatste daartoe niet in staat. Het aantal trekossen noodig voor één wagen, moest toen gebruikt worden voor twee, hetgeen noodwendig vertraging van den marsch tengevolge had. French was na den 15en versterkt te zijn met bereden troepen uit Modderrivier en na twee stellingen der Boeren, welke slechts zwak bezet waren, gebombardeerd en genomen te hebben, dien dag de vlakte van Alexanderfontein binnengerukt. Hij beschikte toen over 10.000 man, 3 veld- en 7 rijdende batterijen. De positie der federalen bij Alexanderfontein was niet sterk en werd bovendien door een beperkt aantal Boeren verdedigd. Commandant Ferreira, die hier 't bevel voerde, bood krachtig weerstand, maar ruimde ten slotte het terrein toen Kekewich er in geslaagd was in de vlakte aan French de hand te reikeD. 's Avonds kwam French binnen de stad, Kimberley was

Indisch Militair Tijdschrift | 1900 | | pagina 400